Aydın yöresinde yetiştirilen 'Sarılop' incir fidanlarında farklı sulama uygulamalarının vejetatif gelişme ve bitki su tüketimine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different irrigation applications on crop water consumption and vegetative development in 'Sarilop' fig trees in Aydin
  1. Tez No: 623679
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma 2016 ve 2017 yıllarında Tarım ve Orman Bakanlığı, İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde“Sarılop”çeşidi incir fidanlarında yürütülmüştür. Çalışmada, farklı sulama suyu düzeylerinde bitki boyu, gövde çapı, sürgün uzunluğu ve sürgündeki yaprak sayısı gibi bazı vejetatif gelişme parametreleri ile ksilem su potansiyeli, bitki su stresi indeksi, yaprak alan indeksi ve prolin içeriğinin mevsim içerisindeki değişimleri incelenmiştir. Araştırmada yağışa dayalı konu (susuz-S0) ile birlikte beş sulama suyu düzeyi incelenmiştir. 0-90 cm'lik toprak derinliğinde eksilen nemin yaklaşık %50'sini dikkate alarak oluşturulan tam sulama (%100-S4) konusu ile bunun %25'i (S1), %50'si (S2) ve %75'inin (S3) tamamlandığı sulama konuları seçilmiştir. Konulara uygulanan toplam sulama suyu miktarı 106.0-459.1 mm aralığında, bitki su tüketimi değerleri ise 25.5-472.2 mm aralığında değişiklik göstermiştir. Çalışma sonucunda, vejetatif gelişme parametrelerinde konular arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar belirlenmiştir. Bitki boyu, sürgün uzunluğu ve sürgündeki yaprak sayısı değerlerinde her iki deneme yılında istatistiki olarak en önemli farklılık S3 konusunda gözlenirken, fidanlarda gövde çapı değişiminde her iki yılda da S4 konusu öne çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, fizyolojik parametrelerden ksilem su potansiyeli 0.66-1.17 MPa aralığında, yaprak alan indeksinin 1.49-2.45 arasında, bitki su stresi indeks değerlerinin 0-0.47 arasında, prolin içeriğinin ise 1.33-2.96 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the young fig trees (cv. Sarılop) in 2016 and 2017 in the Ministry of Agriculture and Forestry, Fig Research Institute. In this study, variation of some vegetative growth parameters such as plant height, stem diameter, shoot length, number of leaves per shoot and some physiological parameters such as stem water potential, crop water stress index, leaf area index and proline content were investigated under different irrigation water levels. In the study totally five irrigation treatments were investigated covering one rainfed (S0) treatment. Treatments were designated as full irrigation treatment (100%-S4) and those received 25% (S1), 50% (S2) and 75% (S3) times the soil water depletion in the full irrigation treatment in the 90 cm soil profile on the same day. The total amount of irrigation water applied to the treatments varied between 106.0-459.1 mm, and the average seasonal water use values ranged from 25.5 to 472.2 mm. According to the data obtained from the study, statistically significant differences were found in terms of vegetative growth parameters. The statistically significant differences in plant height, ,shoot length and the number of leaves per shoot were determined at S3 treatment, but in terms of stem diameter S4 treatment found to be important. The findings of the physiological parameters evaluated are; stem water potential varied between 0.66-1.17 MPa, leaf area index ranged between 1.49-2.45, crop water stress index ranged from 0 to 0.47 and proline content varied between 1.33-2.96.