Global warming and impacts on groundwater resources
Küresel ısınma ve yeraltı su kaynaklarına etkisi
  1. Tez No: 623689
  2. Yazar: ÖMER GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyada farklı iklim yapıları sebebiyle ve özellikle küresel ısınmaya bağlı olarak görülebilecek iklim değişikliği, kuraklık ve yağışların değişmesi gibi durumlar söz konusudur. Dünya üzerinde çok farklı iklimler bulunduğundan kaynaklı, küresel iklim değişikliğinden dolayı dünya genelinde bir yorum yapılması söz konusu değildir. Küresel ısınma, tarımsal faaliyetlerde, hayvanların ve bitkileri ve insanların yaşam alanlarında ciddi deformasyonlar yaratıp hayata karşı sorunlar çıkaracaktır. Konunun derinine inildiğinde, küresel ısınmanın en büyük sebebi insanoğludur. Bu çalışmada dünya üzerinde bulunan su kaynakları, yağış, kuraklık, iklim değişikliği, küresel ısınmanın su kaynakları ve yer altı su kaynaklarına olan etkisi incelenmiştir. Sadece küresel ısınma üzerinde değil, küresel ısınmanın etkisi olan iklim değişikliği, yağışlar, kuraklık gibi durumları su kaynakları üzerinde çalışmalar yapılmış, öneriler verilmiş, geçmişte ve yakın tarihte yapılan protokoller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are situations such as climate change, drought and precipitation that can be seen due to different climate structures in the world and especially due to global warming. Since there are many different climates around the world, it is not possible to make a global interpretation due to global climate change. Global warming will create serious deformations in agricultural activities, in animals and plants and in the habitats of people and create problems for life. When we go deeper, the most important reason for global warming is human beings. In this study, the effects of global water resources, precipitation, drought, climate change, global warming on water resources and underground water resources were investigated. Not only on global warming, but also on the effects of global warming such as climate change, precipitation and drought, water resources have been studied, recommendations have been given, and past and recent protocols have been examined.