Mycobacterium tuberculosis klinik izolatlarında yeni antitüberküloz ilaçlar olan bedaquiline ve Delamanid'in MİK değerlerinin ve dirence neden olan mutasyonların saptanması
Determination of MİC values and resistance related mutations for novel antituberculosis drugs bedaquiline and delamanid in mycobacterium tuberculosis clinical isolates.
  1. Tez No: 623755
  2. Yazar: FATMA NUR AKDOĞAN KITTANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, dirençli tüberküloz hastalarından izole edilen 101 M. tuberculosis klinik izolatının bedaquiline ve delamanid minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerinin fenotipik olarak MGIT-960 otomatize sıvı kültür sisteminde bir araştırma yazılımı olan TB/eXİST ile saptanması ve dirence neden olan mutasyonların Sanger dizileme ve tüm genom analizi (WGS) yöntemleriyle genotipik olarak araştırılmasıdır. Suşların 31'i İsviçre Zürih Üniversitesi'nde, 70'i ise Türkiye'deki hastalardan izole edilmiştir. İsviçre suşlarında bedaquiline ve klofazimin arasında çapraz direnç varlığı da araştırılmıştır. Fenotipik duyarlılık sonuçlarına göre İsviçre ve Türkiye suşlarının bedaquiline, delamanid ve yalnızca İsviçre suşlarının klofazimin MİK dağılımları ve ortalama MİK değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to detect the minimum inhibitory concentration (MIC) values of these novel drugs against to 101 resistant-M.tuberculosis clinical isolates with MGIT 960 automatized liquid culture system integrated with TB/eXİST research software as phenotypically and detection of drug resistance related mutations on bacteria genome by Sanger DNA sequencing or whole genome sequencing (WGS) as genotypically. Thirty one strains were isolated in University of Zurich, Switzerland and 70 strains were isolated in Turkey. Cross resistance between bedaquiline and clofazimin was also investigated in Swiss isolates. According to phenotypic MGIT 960 system bedaquiline, delamanid and clofazimin MIC ranges were found as