Ankilozan Spondilit'li hastalarda; hastalık aktivitesi ve depresyon, anksiyete, yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relation between disease activity and depression, anxiety and quality of life in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 623754
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ankilozan spondilitli (AS) hastalarda; hastalık aktivitesi ve depresyon, yaşam kalitesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümüne başvuran ve AS tanısı konulan 57 AS' li hasta ve sağlıklı 53 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 110 birey çalışmaya dahil edildi. Her iki grubun demografik verileri, eğitim durumları kaydedildi. BECK Depresyon ve BECK Anksiyete ölçeği ile her iki grubun psikolojik durumları değerlendirildi. AS' li hastalara hastalık aktiviteleri için BASDAİ, fonksiyonel kapasitelerini değerlendirmek için BASFİ, yaşam kalitelerini değerlendirmek için ASQoL ölçekleri yapıldı. AS' li hastaların hastalık süresi, hastalığa bağlı gelişen ağrı ve sabah katılık şiddetinin süresi, HLA B-27 durumu, sahip olduğu diğer kronik hastalıklar ile ilgili veriler kaydedildi. Ayrıca AS' li hastaların daha önceden yapılmış görüntüleme yöntemleri (sakroiliyak MR ve sakroiliyak eklem X-ray görüntülemeleri) tekrar değerlendirildi. Hastalardan elde edilen verilerin normal dağılım varsayımı için Shapiro Wilk testi kullanıldı. Hasta ve kontrol grupları arasında ölçek puan ortalamalarının karşılaştırılması parametrik testlerden Studen - t testi ile ya da parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ile yapıldı. İstatistik anlamlılık düzeyi (p) 0.05 alındı. Çalışma popülasyonu 57 (13 kadın, 44 erkek; 46.08±11.99 yıl) AS' li hasta ve 53 (6 kadın, 47 erkek; 43.18±10.51 yıl) sağlıklı kontrolden oluşmaktaydı (p> 0.05). AS grubu daha yüksek depresyon ve anksiyete değer ortalamalarına sahipti.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relation between disease activity and depression , anxiety and quality of life in patients with Ankylosing spondylitis (AS) A total of 110 individuals, including 57 AS patients who were admitted to Mersin University Faculty of Medicine Physical Medicine and Rehabilitation department and diagnosed with AS and 53 healthy controls, were included in the study. Demographic data and educational status of both groups were recorded. The psychological states of both groups were evaluated with the BECK Depression Scale and BECK Anxiety Scale. For patients with AS, BASDAI scales were used for disease activities, BASFI scales were used to evaluate their functional capacities, and ASQoL scales were used to evaluate their Helath Quality. Data related to the duration of illness, pain and severity of stiffness, HLA B27 status, and other chronic diseases of AS patients were recorded. Also, previously imaging methods of patients with AS (sacroiliac MR and sacroiliac joint X-ray imaging) were reevaluated. Shapiro Wilk test was used to assume the normal distribution of the data obtained from the patients. Comparison of the mean scores of the scale between the patient and control groups was done with Studen - t test from parametric tests or Mann Whitney U test from nonparametric tests. Statistical significance level (p) was taken as 0.05. The study population consisted of 57 (13 women, 44 men; 46.08 ± 11.99 years) AS patients and 53 (6 women, 47 men; 43.18 ± 10.51 years) healthy control (p> 0.05). The AS group had higher depression and anxiety scores.