Kanamalı hastalarda klinik özelliklerin trombosit fonksiyon testleriyle klinikopatolojik korelasyonu
Clinicopathological correlation of clinical features with platelet function tests in hemorrhagic patients
  1. Tez No: 623765
  2. Yazar: ÖZLEM BEYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU, DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Trombositler hemostazın sağlanmasında önemlidir. Trombosit fonksiyon bozuklukları (TFB), asemptomatik, hafif, şiddetli arasında değişen geniş ve heterojen bir kanama bozuklukları grubunu içerir. TFB'nun değerlendirildiği bir yöntem de ışık transmisyon agregometridir(LTA). LTA; bir ışık kaynağı, örneğin karışmasını sağlayan karıştırıcı bir mekanizma, spektrofotometre, kaydedici ve veri analizini sağlayan bilgisayardan oluşan bir sistemdir. Bu yöntemle platelet fonksiyonu ve biyokimyası hakkında bir çok bilgi elde edilebilir. LTA klinik rutinde dünya çapında sıklıkla kullanılmakta olup hala altın standart olarak kabul edilmektedir. ISTH/SCC BAT, çeşitli kanama semptomlarının şiddetini özetleyici bir kanama skoruna (KS) dönüştürebilen standartlaştırılmış, kantitatif bir Kanama Değerlendirme aracıdır. Çalışmamızda KS bu yöntemle hesaplanmıştır. 01.08.2017-01.08.2019 tarihleri arasında HÜTF'de LTA'sı çalışılmış olan 18 yaş ve üzeri hastalarla (%18 erkek) çalışma gerçekleştirildi. Tüm hastalarda önceden belirlenmiş klinik ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirildi. TFT bozukluğu 52(%46) hastada mevcuttu. Anlamlı kanama skoru olan hastaların %68.4'ünde TFT bozukluğu mevcuttu. Çalışmamızda; Kollagen ile azalmış agregasyonun tek başına kanama kliniği ve kanama yerini etkilediği görüldü. 1. Kanama yerinin ADP(2 uM) ve kollagen ile anlamlı ilişkisinin olduğu görüldü. ADP-2 ile agregasyon yanıtının bozuk olduğu hastalarda burun kanamasının anlamlı olarak yüksek olduğu ve menorajili hastaların büyük bir bölümünde de ADP-2 ile azalmış agregasyonu olduğu gösterildi. Tekrarlayan burun kanaması olan, bu nedenle elektrokoterizasyon gibi ileri tedavi seçenekleri uygulanmak durumunda kalınan hastalarda ADP (2 uM) ile LTA çalışılmasının gerektiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Platelets are important in ensuring hemostasis. Platelet function disorders (PFD) include a large and heterogeneous group of bleeding disorders ranging from asymptomatic, mild to severe. One method in which PFD is evaluated is light transmission aggregometry (LTA). LTA is a system consisting of a light source, a mixing mechanism that enables sample mixing, a spectrophotometer, recorder and a computer that provides data analysis. With this method, a lot of information about platelet function and biochemistry can be obtained. LTA is frequently used worldwide in clinical practice and is still considered the gold standard. ISTH / SCC BAT is a standardized, quantitative Bleeding Assessment tool that can convert the severity of various bleeding symptoms into a summing bleeding score (BS). In this study, BS was calculated with this method. Between 01.08.2017-01.08.2019, the study was carried out with patients 18 years of age and older (18% male), whose LTA was studied at Hacettepe University Faculty of Medicine. Clinical and laboratory data previously determined were recorded in all patients. Data collected retrospectively were analyzed with appropriate statistical methods. PFD was present in 52 (46%) patients. PFD was present in 68.4% of patients with significant BS. In this study; It was observed that decreased aggregation with collagen alone affects the bleeding clinic and bleeding site. Bleeding localization was found to have a significant relationship with ADP (2 µM) and collagen. It was shown that nasal bleeding was significantly high in patients with an aggregation response with ADP-2 and decreased aggregation with ADP-2 in the majority of patients with menorrhagia. It was shown that LTA should be studied with ADP (2 µM) in patients with recurrent nasal bleeding, therefore, in which advanced treatment options such as electrocautilization are applied.