Ampisilinden hareketle tetrahidro-2H-1,3,5-tiadiazin-2-tion türevi bileşiklerin sentezleri ve antibakteriyel etkileri
- Tez No: 6238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, a - [dihidro-5-sübstitüe-6-tiokso-tetra_ hidro-2H-l,3,5-tiadiazin-3(4H)-il]benzilpenisilin yapısında onbir bileşiğin sentezi yapılarak antibakteriyel etkileri incelenmiştir. Bu bileşikler, çeşitli alkil veya aralkil aminlerin karbon sülfür ve potasyum hidroksitle reaksiyona sokulması ile elde edilen ditiokarbamik asit tuzlarının formaldehit ve ampisilin trihidratla reaksiyonu sonucu hazırlanmışlardır. Bileşiklerin bazı fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisindeki Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri belirlenmiş; İR, H-NMR, Kütle spektrumları ve eleman analizi ile yapıları kanıtlanmıştır. Tüpte sıvı dilüsyon /yöntemi kullanılarak bileşiklerin gram-pozitif bakterilerden Staphylococcus aureus ve Streptococcus faecalis, gram-negatif bakterilerden Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa 'ya karşı anti_ bakteriyel etkileri ampisilin trihidrat ile karşılaştırılarak incelenmiş; minimal inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ile minimal bakterisidal konsantrasyonları (MBK) saptanmıştır. Çalışmalarımızın bundan sonraki aşamasını, ön-ilaç olarak sentezi yapılan bu bileşiklerin in vivo antibakteri_ yel etkilerinin incelenmesi oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, eleven compounds in a- [dihydro-5- substituted 6-thioxo-tetrahydro-2H-l,3,5-thiadiazine-3(4H)-yl] benzylpenicillin structure have been synthesized and their antibacterial activities have been investigated. These compounds have been prepared by the reaction of ampicillin trihydrate and formaldehyde with dithio_ carbamic acid salts which resulted from the reaction of various alkyl or aralkyl amines with carbon disulfide and potassium hydroxide. Some physical properties, Rf values on thin-layer chromatography and UV absorption properties of the compounds have been determined. Their structure have been elucidated by IR, H-NMR, Mass spectra and elemental analysis. Antibacterial activities of these compounds against to Staphylococcus aureus and Streptococcus faecalis, two gram-positive bacteria, and Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa, two gram-negative bacteria, have been investi_ gated by the tube dilution method and compared with the activity of ampicillin trihydrate. Their minimal inhibition concentration (MIC) and minimal bactericidal concentration (MBC) values have been determined. The further step of this study is to be an investi_ gation of in vivo antibacterial activity of these compounds which were synthesized as prodrugs.