Transfection of streptococcus thermophilus by electroporation to improve yogurt culture
  1. Tez No: 14586
  2. Yazar: ESRA TÜZÜN(DİKER)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET YOĞURT KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMEK İÇİN STREPTOCQCOUS THERMDFHİLUSUN ELEKTROGEÇİRGENLİK YÖNTEMİ İLE TRANSFEKSİYONÜ DİKER, TUZUN Esra Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, Master Tezi Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Fatih Yıldız 67 sayfa, Ağustos, Î99Î Yüksek voltajlı elektrik şoku ile hücre sarında delikler oluşması anlamı taşıyan, eletrogeçirgenlik, hücre bioloji sinde geniş bir uygulama alanına sahiptir. Elektrogeçirgenlik, yüksek verimlilikle kalıcı transfektanlar sağlar. Bu çalışmada, Streptococcus thermophilus ATCC 14485 bakterisinin elektrogeçirgenlik yöntemi ile geliştirilmesiaraştırılmıştır. İçinde ampisilin, kanamisin direnci i lığı ve Lac Z geni taşıyan pf1K3 plasmidi E.Coli JM83 ATCC 35607'den i sol e ediîkten sonra Streptococcus thermophi 1 us'a transfekte edilmiştir. Bu çalışmadaki amaç, bir yoğurt kültürü olan Streptococcus thermophilus'un p-galaktosidaz aktivitesini arttırmak ve L.bulgarious ile birlikte kullanarak kısa süre içinde yoğurt yapımım sağlamaktır. Transfeksiyon verimi, değişik elektrik alanı dayamklığında incelenmiş ve maksimum transforrnantlar ile süte ekim yapılmıştır. Laktozun laktik aside dönüşümü süresi transfekte edilen bakteri ve transfekte edilmeyen bakteri ile ekim yapılmış süt örneklerinde denenmiştir. Transfekte edilen bakteri ile ekim yapılmış sütte daha kısa sürede pH düşüşü gözlenmiştir. Yalnız Streptococcus thermophi lus'l a ekim yapılmış süt örneklerinde yoğurda dönüşüm gözlenmemiştir. Anahtar kelimeler : Elektrogeçirgenlik, Plasmid DNA, laktik asid bakteri 1 eri, tranf eksi yon, transformasyon, yoğurt kültürü, p-galaktosidaz Anabilirn dalı sayısal kodu: 614.02.0? VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSFECTION OF OF STREPTOCOCCUS THERMOPHILIC BY ELECTROPORATION TO IMPROVE YOGURT CULTURE DİKER, TÖZÜN Esra Faculty of Engineering Department of Food Engineering, M.Sc. Supervisor, Prof.Dr.Fatih Yıldız 67 pages, August, 1991 The technique of electroporation - the formation of holes or pores in the cell membrane by high voltage electric shock - has found widespread application in molecular biology. The electroporation yields a high frequency of permanent transfectants thus, it has a high efficiency of transient gene expression. In this study, the improvement of Streptococcus thermoohi 1 us ATTCC 14485 strain via electroporation was investigated. pMK3 plasmid which contains ampi çillin, kanamycin resistance and Lac Z gene was isolated from E.Coli WM83 ATCC 35607 and transfected in to Streptococcus thermoohi 1 us ATCC 14485. IllThe objective in this study was to increases thep-galaetosidase activity of Streptococcus thermophi lus thus, decrease the yogurt manufacture time. The transfection efficiency was examined for different electric field strength and transforrnants at maximum conditions ¥/ere inoculated into milk samples. The time for decrease of pH until! 4.2 for the milk samples inoculated with transfected and non-transfected Streptococcus therrnophilus and was with/ without Lbulgorious measured. It was found that, this time was shorter for the milk sample which was inoculated with transfected Streptococcus thermophi 1 us and Lbul pari pus, it was seen that, no yogurt formation oeeured without Lbulgorious. Key words : Electroporation, plasmid DNA, lactic acid bacteria, transfection, transformation, yogurt starter culture, p-galactosidase Science code: 614.02.07 IV