Adaptif piyasalar hipotezinin Borsa İstanbul 100 endeksinde test edilmesi
Testing adaptive market hypothesis in Borsa İstanbul 100
  1. Tez No: 623907
  2. Yazar: FATMA KÖSE İÇİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MESUT KAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Adaptif piyasalar hipotezi, etkin piyasalar hipotezi ile davranışsal finansı birleştiren bütüncül yaklaşımıyla son dönemde yoğun ilgi gören teorilerden birisidir. Adaptif piyasalar hipotezine göre finansal piyasaların işleyişi evrimsel prensiplerle açıklanabilmektedir. Piyasalarda getiri öngörülebilirliği derecesi zamanla değişmektedir dolayısıyla piyasalar bazı dönemler zayıf formda etkinken bazı dönemlerde etkinliğini kaybetmektedir. Bu çalışmanın amacı, adaptif piyasalar hipotezinin Türkiye finansal piyasalarında geçerliliğini araştırmaktır. Bu doğrultuda Ocak 1988-Aralık 2017 dönemine ait BIST 100 endeksi günlük ve aylık getirileri doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerle araştırılmıştır. Doğrusal yöntemlerden üç farklı varyans rasyo testi (Chow Denning, Joint Rank ve Joint Sign) ve doğrusal olmayan BDS testi kullanılmıştır. Bu testler sabit uzunlukta pencere kaydırma yöntemiyle elde edilen alt örneklemlere uygulanmış ve böylece piyasanın getiri öngörülebilirliği derecesinin zamanla değişimi incelenmiştir. Sonrasında getiri öngörülebilirliği derecesinin piyasa koşullarından etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Sonuçlara göre farklı frekanslarda ölçülen getiri öngörülebilirliği derecesi zamanla değişmektedir ve piyasa koşullarından etkilenmektedir. Adaptif piyasalar hipotezi Türkiye finansal piyasaları için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Adaptive Markets Hypothesis is one of the most popular theories in recent years through its holistic approach reconciling Effective Markets Hypothesis with Behavioral Finance. Under the Adaptive Markets Hypothesis functioning of financial markets could be explained by the evolutionary principles. The market efficiency is time varying therefore the degree of return predictability in the markets changes over time. The aim of this study is to investigate the validity of the Adaptive Market Hypothesis for Turkish financial markets. For this purpose, daily and monthly returns of BIST 100 index are investigated by linear and nonlinear methods over the periods from January 1988- December 2017. Three linear variance ratio tests (Chow Denning, Joint Rank and Joint Sign) and nonlinear BDS test are used. These tests are applied to the sub-samples obtained by fixed length rolling window method to research time varying predictability degree of the market. Afterwards whether the degree of return predictability is affected by market conditions is investigated. According to findings the market efficiency is varying over time for the different frequency data and market conditions effect return predictability. Adaptive Market Hypothesis is valid in Turkish financial markets.