Ahmed Hüsâmî Divânı'nda tasavvuf terminolojisinin işlevsel sözlüğü
A functional dictionary of the sufi terminology in the divan of Ahmed Husâmî
- Tez No: 623948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu araştırmada, Hüsameddin Uşşâkî dergâhının beşinci postnişîni olan Ahmed Hüsâmî Efendi'nin Dîvân'ındaki tasavvufî terimlerin sözlüğü hazırlanarak, tasavvuf târihi, tasavvuf kültürü ve sanatı açısından önemli addedilen bir seçkinin sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle Hüsâmî Efendi'nin hayatı ve eserleri klâsik dönem kaynaklarından başlanılarak araştırılmış, ilgili tezler, makaleler ve kitaplar tespit edilip notlar alınmış, başta İslam Araştırmaları Merkezi Merkezi (İSAM) olmak üzere kütüphanelerden de istifâde edilmiştir. Daha sonra ise Hüsâmî Efendi'nin söz konusu olan eserindeki dînî ve tasavvufî kavramlar, daha önce hazırlanmış olan yüksek lisans tezinde yapılan metin okumaları esas alınarak tespit edilmiş, bunlar alfabetik sıralamaya göre taksim edilerek bu terimlerin sıklık sayıları, sözlük ve tasavvufî anlamları ilgili beyitlerle birlikte sıralanarak verilmiştir. Yine metinde geçen âyet, hadîs ve kelâm-ı kibârlar da tablolaştırılmak suretiyle tezimize eklenmiştir. Böylece çalışmamızla genelde tasavvuf literatürüne, özelde de Uşşâkîlik târihi literatürüne katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By preparing a glossary of Sufi terms in the Dîvân of Ahmed Hüsâmî Efendi, the fifth sheikh of Hüsameddin Uşşâkî dervish lodge, this study aims to provide an anthology that presents an important aspect of Sufi history, culture and art. With this in mind, the life and works of Hüsâmî Efendi from classical sources were first investigated and then relevant dissertations, articles and books were perused and analyzed alongside visits to libraries, foremost among them the Center for Islamic Studies (ISAM). Afterwards, the religious and Sufi terms in Hüsâmî Efendi's work were determined based on text readings of previously prepared postgraduate dissertations. Then by dividing them in an alphabetical order the frequency, glossary and Sufi meanings were presented along with the related couplets. Additionally, the verses, hadiths, and sayings of other Sufi masters that were found in the Divan were included in separate tables. In this way, this study aims to contribute to the history of Uşşâkiyya in particular and the literature of Sufism in general