Genç bir grupta elin ve el parmaklarının antropometrik ölçümleri
Anthropometric measurements of hand and fingers of a young group
  1. Tez No: 624115
  2. Yazar: LÜTFİYE KUSUV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TATLISUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada Manisa yöresinden genç bir gurubun, antropometrik tekniklerle boy, kilo, el ve el parmaklarının ölçümleri alınarak bu gurup hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20-25 yaş aralığında, normal vücut kitle indeksine sahip 100 erkek ve 100 kadın (toplam 200) gönüllü katıldı. Her iki elde el uzunluğu, avuç uzunluğu, el genişliği, parmak uzunlukları elin palmar yüzünden ölçüldü. Verilerin analizi SPSS 15.0 istatistik programı kullanılarak yapıldı. Her iki cinste sağda ve solda el antropometrik ölçümlerinin boyla ilişkisi, korelasyonu ve 2.parmak ile 4.parmağın birbirine oranları belirlendi. Bulgular: El uzunluğu ve el uzunluğunun boya oranı erkeklerde kadınlardan daha yüksek bulundu. Parmak uzunluklarının boya oranları ise kadınlarda erkeklere oranla daha yüksekti. 2D:4D oranı sağ elde anlamlı olmak üzere kadınlarda erkeklere göre daha yüksekti. Her iki yan da el, avuç, başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmakların uzunluğunun, boyla korelasyonunun kadınlarda erkeklere oranla anlamlı olarak daha yüksek, fakat el genişliğinin boyla korelasyonunun erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın bundan sonra Türk toplumunda yapılacak daha geniş katılımlı çalışmalar için bir başlangıç olacağı kanısındayız. Daha geniş kitlelerle yapılan çalışmalarla elde edilecek veriler çeşitli sanat dalları, adli tıp ve el ergonomisi gibi alanlarda kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to obtain data as weight, height, measurements of hands and fingers of a young group from Manisa region by using anthropometric techniques. Material and Method: 100 male and 100 female (totally 200) 20- 25 years old volunteers with normal body mass index attended to the present study. Lengths of hand and palm, width of hand and lengths of fingers were measured from the palm for both hands. SPSS 15.0 statistic program was used for the analysis of data. The relations and correlations of hand anthropometric measurements with length and the ratios of the lengths of 2nd finger and 4th finger were determined for right and left sides in both sexes. Results: Length of hand and the ratio of the length of hand to height were found higher in males than females. Ratios of the lengths of fingers to height were higher in females than males. 2D: 4D ratio was higher in females than males that the difference was significant in the right hand. It was determined that the correlations of hand, palm, thumb, index finger, middle finger, ring finger, little finger with height were significantly higher in females than males but the correlation of the width of the hand with height was higher in males than females for both sides. Conclusion: We suggest that present study will be a preliminary for future studies with broader participation in Turkish population. Data obtained from the studies with bigger samples may be used in various forms of art, forensic medicine and hand ergonomics.