Elektriksel iletken taş mastik asfalt karışımlarda gradasyonun iletkenlik üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation the effect of gradation on conductivity at electrically conductive stone mastic asphalt mixtures
  1. Tez No: 624169
  2. Yazar: SERHAT DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda karayollarında buzlanmanın önlenmesiyle ilgili olarak elektriksel iletken asfalt kaplamaların kullanımıyla ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Asfalt karışımlarda elektriksel iletkenlik üzerinde birçok parametrenin etkili olduğu bilinmektedir. Bunlardan agrega gradasyonunun ne derece etkili olduğu daha önce kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır. Bu tez kapsamında üç farklı agrega gradasyonu ve %6.5, %7, %7.5, %8, %8.5, %9 bitüm oranlarında üretilen taş mastik asfalt (TMA) karışım numunelerine 5 mm uzunlukta ve ağırlıkça %0.2 oranında Karbon Lifi (KL) ilave edilerek iletken TMA numuneleri hazırlanmıştır. Bu numuneler üzerinde iki elektrot yöntemi ile elektriksel özdirenç, sabit elektrik gerilimi altında sıcaklık değişimleri, ultrases geçiş hızları, Marshall stabilite-akma değerleri ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak gradasyon değişiminin TMA karışımların iletkenlik özellikleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerous researches have been performed on the use of electrically conductive asphalt pavements to prevent icing on roads. It was known that numerous parameters are effective on the electrical conductivity of asphalt mixtures. The effectiveness of aggregate gradation has not been studied extensively before. In this thesis, three different aggregate gradations and 6.5%, 7%, 7.5%, 8%, 8.5%, 9% bitumen rates of stone mastic asphalt (SMA) mixture samples with 5 mm length and 0.2% by weight Carbon Fiber (CF) specimens were prepared. Electrical resistivity by two electrode method, temperature changes under constant electric voltage, ultrasound transition velocity, Marshall stability-flow values were measured on these specimens and the results were compared. As a result, it was seen that the gradation change had an effect on the electrical conductivity properties of SMA specimens.