Siyaset le şehrehanî Abdulla Peşew
Abdullah Peşew'in şiirlerinde siyaset
- Tez No: 624181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEMIN OMAR AHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Siyaset ve edebiyat tıpkı birbirinden bağımsız değer ifade etmeyen iki yönlü faaliyetler gibi bağımsız olmayan ve birbirini tamamlayan alanlardır. 'Abdullah Peşew'in şiirlerinde siyaset᾽ isimli çalışmamız giriş kısmının yanı sıra alt başlıklara sahip üç ana bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölüm; siyaset, edebiyat, şiir, siyasî şiir gibi kavramların tanım ve anlamlarının yanı sıra Kürdistan'da modern ve klasik dönemler bağlamında Kürt şiirinde siyasî fikrin doğuşu ve modern dönem Kürt şiirinde siyasî fikrin yükselişi gibi konulara dair bilgiler ihtiva etmektedir. İkinci bölüm, Peşew'in şiirlerindeki siyasî boyutları kapsamaktadır. Bunun yanı sıra intifâda ve gurbet öncesi ve sonrası, Peşyo'nun siyasî misyonu ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise Peşew'in şiirlerindeki siyasî içeriği kapsamaktadır. Bu bağlamda Peşew'in şiirlerinde direniş, milliyetçilik, millî şiir ve milliyetçiliğin tarihçesi, Kürt edebiyatında milliyetçiliğin doğuşu, millî şiirler, Kürt edebiyatında direniş, siyasî eleştiri, toplumsal bozulmalar ve Peşew'in buna karşı şiirleri gibi konuları barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Politics and literature complete one another,they are different sides of one coin,they are not precious with out each other. This research titled (politics in the poems of Abdullah pashew) except from in troduction and conclusion, this contains these three charpters, each of these charpters include some parts, like this: Chapter one consists of (the meaning and term of politics, the term and definition of politics, literature and politics, the meaning of poetry and political poetry in Kurdistan, the starting of appearing political notion history in Kurdish poetry in the past and present, and the advancement of political notion and modern Kurdish poetry). Chapter two consists of (political dimensions in Abdullah Pashew's poems, Pashew's political dimension before Kurdistan's uprising, Pashew's political dimension after Kurdistan's uprising, Pashew's political dimension in abroad, Pashew and abroad). Chapter three consists of (The content of politics in Pashew's poems, nationalism and Pashew, appearing of nationalism historically, appearing of nationalism in Kurdish literature, Pashew and national poetry, defense poetry in Pashew's poems, defense poetry in other nations' poetry, defense poetry in Kurdish literature, Pashew and defense, political criticism in Pashew's poems, the term and concept of corruption, Pashew and anti-corruption poems).