Aydın ili Karacasu ilçesi ceviz (Juglans regia L.) genotiplerinin seleksiyonu.
Selection of walnut (Juglans regia L.) genotypes in Aydin province, Karacasu district.
- Tez No: 624320
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK EKMEL TEKİNTAŞ, PROF. DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Zengin biyoçeşitliliğe sahip olan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bir çok türde gen merkezlerinden biridir. Bu bağlamda Aydın İli Karacasu İlçesindeki, sert kabuklu meyve türlerinden olan Ceviz (Juglans regia L.) popülasyonu üzerinde geç uyanma ve üstün meyve kalitesine sahip genotipleri seçmek amacıyla seleksiyon çalışması yürütülmüştür. Bunun için 5 farklı lokasyonda 720 km2 alandaki 8800 genotip taranmış ve 144 genotip belirlenmiştir. Belirlenen genotipler üzerinde fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikler incelenmiştir. Buna göre belirlenen genotiplerden 742,5-587,5 tartılı derecelendirme metodu puan aralığındaki 26 genotip, ümitvar genotipler olarak seçilmiş; meyve ağırlığı 7,19-13,85 gr aralığında (09_AYKA_86-09_AYKA_104), iç ağırlıkları 3,86-7,39 gr aralığında (09_AYKA_104-09_AYKA_27), randıman %39,01-60 oran (09_AYKA_114- 09_AYKA_116) aralıklarındaki kodlu genotiplerde belirlenmiştir. Meyve boyutları; meyve kalınlığı 26,42-37,76 mm, meyve eni 26,67-33,02 mm, meyve yüksekliği 31,22-41,20 mm aralığında ölçülmüş ve seçilen genotiplerin ekstra sınıfa girdiği tespit edilmiştir. Seçilen ümitvar genotipler dikogami açısından 13 protogeny, 3 protandri ve 10 homogami tarzında çiçeklenme (blooming) özelliği göstermiştir. 26 ümitvar genotipte lateral meyve tutum oranı (lateral bearing) %20-75 aralığında belirlenmiştir. Ümitvar genotiplerin en erken ve geç dönemde; uyanma dönemi açısından 7Mart-9Nisan (09_AYKA_30-09_AYKA_127), dişi çiçeklenme zamanı 19 Mart - 15 Mayıs (09_AYKA_30-09_AYKA_73), erkek çiçeklenme zamanı 22 Mart-19 Mayıs (09_AYKA_30-09_AYKA_73) tarihlerinde gerçekleşmiştir. Gerçekleştirilen Seleksiyon çalışması yerel genotiplerin standardizasyonu anlamında bu noktada önem arz etmekte ve çeşit oluşturma çalışmalarına ışık olacaktır.
Özet (Çeviri)
Located among the countries owned with the rich biodiversity Turkey, is one of the gene centres in many species. İn this context, Selection was carried out in the walnut from hard-shelled fruit species (Juglans regia L.) population in Karacasu district of Aydın province in order to select late waking genotypes and superior genotypes with fruit quality. For this purpose, 8800 genotypes in 720 km2 area were screened at 5 different locations and 144 genotypes were determined. Phenological, morphological and pomological chracteristics of these genotypes were investigated. According to this, 26 genotypes was determined in the 742,5-587,5 weighted grading point range were selected as promising genotypes; internal weights in the range of 3.86-7.39 g (09_AYKA_104-09_AYKA_27), fruit weight in the range of 7.19-13.85 g (09_AYKA_86-09_AYKA_104), efficiency changed by 39.01-60 % (09_AYKA_114-09_AYKA_116) as ranges in coded genotypes. Fruit sizes was measured; fruit thickness 26,42-37,76 mm, fruit width 26,67-33,02 mm, fruit height in the range of 31.22-41.20 mm and the selected promising genotypes were found to enter the extra class. The selected promising genotypes showed 13 protogeny, 3 protandry and 10 homogamy bloom in terms of dichogamy. Lateral branch fruit ratio 20-75% were determined in 26 promising genotypes. The genotypes at the earliest and late periods in different locations were realized in terms of awakening period 7 March-9 April (09_AYKA_30-09_AYKA_127), female flowering time 19 Mart-15 May (09_AYKA_30-09_AYKA_73), male flowering time 22 March-19 May (09_AYKA_30-09_AYKA_73). Conducted selection operation is important in terms of standardization of local genotypes at this point and will light to kinds of work.