Havalimanı işletmeciliğinde risk yönetimi
Risk management in airport operations
- Tez No: 624321
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havalimanlarının ticari bir işletme olarak düşünülmesi daha önce önem verilmeyen hususlara dikkat çekilmesini sağlamış ve yatırımların çeşitlendirilmesini hızlandırmıştır. Havalimanı işletmeciliğinin kârı maksimize etme ve piyasanın gerisinde kalmama çabası ve buna göre atacağı adımlar her faaliyetin bünyesinde var olan risklere karşı hazırlıklı olmasını gerektirmektedir. Bunun yanında bünyesinde barındırdığı ve taviz verilmesi söz konusu olmayan emniyet risklerinin yönetilmesi büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı havalimanlarında risk yönetimi anlayışını ve işleyiş tarzını aktarmak ve modern, ticarileştirilmiş, özelleştirilmiş ve piyasada tutunma endişesini içinde barındıran havalimanlarının emniyet risk yönetimi ile beraber kurumsal risk yönetiminin gerekliliklerini özümseyip entegre bir risk yönetimi altyapısı çalışmasının yapılabileceğine değinmektir. Bu çalışmada, havalimanlarında kullanılan emniyet risk yönetimi hakkında bilgi verilmiş, kapsamı anlatılmış ve bir örnek ile emniyet risk yönetimi adımlarının uygulaması açıklanmıştır. Çalışma esnasında hâlihazırda ticari bakış açısıyla yönetilen havalimanlarında kurumsal risk yönetimi anlayışının uygulanıp uygulanmadığı araştırılmış, günümüzde bazı havalimanlarında kurumsal risk yönetimini bünyelerinde barındıran havalimanlarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering airports as a commercial enterprise has made that attention was paid to issues that were not given importance before and this has accelerated the diversification of investments. The airport management's efforts to maximize profit and not to lag behind the market, and the steps to be taken accordingly, require to be prepared for the risks that exist within each activity. In addition, it has great importance to manage the safety risks it contains and the risks which are not compromised. The aim of the study is to explain the understanding of risk management and the operation method at the airports and to emphasize that an integrated risk management infrastructure work can be done by assimilating the requirements of the corporate risk management along with the safety risk management of the airports which are modern, commercialized, customized and bear concerns regarding their ability to hold in the market. In this study, information about the safety risk management used at airports has been given, its scope has been explained and the implementation of safety risk management steps has been explained with an example. During the study, it has been searched whether or not the corporate risk management approach is applied in airports that are currently managed from a commercial point of view, and it has been determined that currently corporate risk management is embodied at some airports.