Deneysel UVB ışınına bağlı korneal hasar modelinde citicoline içeren damlanın antioksidan mekanizmalar üzerinden yara iyileşmesine etkisinin ve hücre sağ kalımındaki rolünün klinik ve histopatolojik olarak araştırılması
Clinical and histopathological investigation of the effect of citicoline on wound healing with antioxidant mechanisms in the UVB-induced corneal damage model
- Tez No: 624370
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ultraviyole B (UVB) hasarına bağlı fotokeratit modelinde citicoline tedavisinin oksidatif hasar ve inflamasyon mekanizmaları üzerine koruyucu etkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Korneal oksidatif hasar ratların , 560 μW / cm2'de UVB ışınına maruz kalması ile oluşturuldu. 30 adet ratın sol gözleri çalışmaya alındı ve denekler sham , citicoline ve tedavi grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sham ve tedavi grubuna UVB hasar modeli oluşturuldu. Tedavi ve citicoline grubundaki ratlara hasar modeli oluşturulmadan 1 gün önce başanarak citicoline damla günde 3 kez 7 gün süreyle damlatıldı. Tüm deneklerin 3. ve 8. Gün epitel defekti ve opasifikasyon (OP) değerlendirilmesi amacıyla ön segment (ÖS) fotoğrafları çekildi. 8. gün denekler sakrifiye edildi ve alınan kornealar histoloji , biyokimya ve genetik laboratuvarında değerlendirildi. Bulgular: Tedavi ve sham grubunun epitel defektleri karşılaştırıldığında, tedavi grubunda ilk vizitten itibaren daha az epitel defekti oluştuğu ve epitel iyileşmesinin daha hızlı olduğu görüldü (p:0.038 , p:0,013). Deney süresince korneal OP tedavi grubunda sham grubuna göre klinik olarak anlamlı olacak şekilde daha az olduğu görüldü ( p: 0.037 ). HP incelemede; epitel kaybı, vaskularizasyon, ödem, inflamasyon , epitelyal proliferasyon tedavi grubunda sham grubuna göre daha azdı (p< 0.001). Konfokal mikroskop ile yapılan immün floresan incelemede kaspaz 3 , MMP-2, MMP-9 boyamalarda tedavi grubunda sham grubuna göre anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the present study was to investigate the protective effects citicoline on UVB radiation–induced corneal oxidative damage in rat model Materials and Methods: Corneal oxidative damage was induced by exposure to UVB radiation at 560 μW/cm2. The left corneas of 30 albino rats were included in the study. The animals were divided three equal groups; Shame group, Citicoline group, and treatment group. The healthy corneas of 10 randomly selected animals were also considered as healthy group. To induce disorders in the corneal tissues, the eyes of the animals in shame and treatment groups were exposed to UVB irradiation. Citicoline ophthalmic solution was instilled in rat eye immediately before UVB-exposure and for the following 7 days every 8 hours starting 1 hour after exposure. Anterior segment corneal photographs were taken to evaluate epithelial healing, opacification of all subjects on days 3 and 8. After the last visit on day 8, the animals were sacrificed and their corneas were removed from limbus border. The removed corneas were sent to the histology laboratory , biochemistry and genetics. Results: When the epithelial defects of the treatment and sham groups were compared, it was observed that less epithelial defects were formed and epithelial healing was faster in the treatment group from the first visit (p:0.038 , p:0,013). Corneal opacification was less in the treatment group than in the shame group ( p: 0.037 ). İn the histopathological examination epithelial loss, vascularization, edema, inflammation, epithelial proliferation were less than in the shame group (p< 0.001). Immunofluorescence examination with confocal microscopy showed a significant difference in caspase 3, MMP-2, MMP-9 staining compared to shame group.