Sansa boğazı (Türkiye) trombıdıoıd ve erythraeoıd akar (acarı: prostıgmata) faunası
Erythraeoid and trombidioid mite (acari: prostigmata) fauna of sansa gorge in Turkey
  1. Tez No: 624369
  2. Yazar: EVREN BUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SEVSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, 2018-2019 yılları arasında Tunceli ilini de kapsayan, Sansa Boğazı ve çevresinin trombidioid ve erythraeoid akarları değerlendirilmiştir. 9 familyaya ait 39 tür (34 trombidioid, 5 erythraeoid) tespit edilmiştir. Bu türlerden; Diplothrombium tunceliensis sp. nov., Diplothrombium sansaensis sp. nov., bilim dünyası için yeni tür olarak verilmiştir. Trombidioid akarlardan Centrothrombium hadroseta Newell, 1957, Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), D. rackae Wohltmann vd. 2004, D. zbigniewi Haitlinger 2001, Atractothrombium fusicomum (Berlese, 1910), Nothrotrombidium otiorum (Berlese, 1902), Allothrombium adustum Oudemans, 1905, türleri ile erythraeoid akarlardan Fessonia spp., Smaris sp. türleri Türkiye faunası için yeni kayıt olarak bulunmuştur. C. hadroseta, Valgothrombium confusum (Berlese, 1910), V. major (Halbert, 1920), A. adustum, A. incarnatum Oudemans, 1905, türlerinin larvaları ilk kez bu çalışmada tanımlanarak bilim dünyasına katkı sağlanmıştır. Ayrıca Trombellidae Thor, 1935 ve Smaridiidae Vitzhum, 1929 familyaları Türkiye'den ilk defa verilmiştir. Diğer 31 tür ise araştırma alanından ilk kez kaydedilmiştir. Erythraeoid akarların sadece laboratuvar ortamında yumurtlatılarak larvası elde edilenlen taksonları, cins seviyesinde değerlendirilmiştir. Bilim dünyası için yeni olan türlerin özgün şekilleri çizilmiş, tanımları ve morfolojik ölçümleri yapılmıştır. Türkiye için yeni kayıt olan türlerin kısa tanımları yapılarak önemli karakterlerinin mikroskop görüntüleri verilmiştir. Teşhis edilen tüm türlerin yaşama alanları ile Türkiye ve Dünya'daki yayılışları verilerek familya ve cins düzeyinde teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, trombidioid and erythraeoid mite diversity of Sansa Gorge and its surroundings in Tunceli Province, Turkey, was evaluated in 2018 and 2019. Thirty nine species, 34 trombidioids and 5 erythraeoids belonging to 9 families, were identified. Of these species, Diplothrombium tunceliensis sp. nov. and Diplothrombium sansaensis sp. nov., are new to science. Among trombidioids, Centrothrombium hadroseta Newell, 1957, Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), D. rackae Wohltmann, A. et al. 2004, D. zbigniewi Haitlinger, 2001, Atractothrombium fusicomum (Berlese, 1910), Nothrotrombidium otiorum (Berlese, 1902) and Allothrombium adustum Oudemans, 1905, and among erythraeoids, Fessonia spp. and Smaris sp. are new records for the fauna of Turkey. The larvae of C. hadroseta, Valgothrombium confusum (Berlese, 1910), V. major (Halbert, 1920), A. adustum, and A. incarnatum Oudemans, 1905 are described for the first time. Furthermore, families Trombellidae Thor, 1935 and Smaridiidae Vitzhum, 1929 are reported for the first time from Turkey. The other 31 species are recorded for the first time in the study area. Erythraeoid larvae obtained by only experimental rearing are identified to the genus level. The species new to science are illustrated and described, and their morphological measurements are given. In addition to the identification keys for the families and genera for the species found in this study, the habitat features and known distribution of these species are provided for Turkey and globally.