Farklı yöntemlerle alınmış ölçülerle üretilen, güncel monolitik blokların marjinal uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of marginal adaptation of monolithic crowns produced with different impression methods.
  1. Tez No: 624391
  2. Yazar: SELİN ŞEBNEM YILBAŞ AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT ŞERMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, dijital ve geleneksel ölçü yöntemleriyle alınmış ölçülerle üretilen, farklı kimyasal içeriğe sahip güncel monolitik blokların, farklı polimerizasyon tiplerine sahip reçine simanlar ile simantasyonu sonrası marjinal ve internal uyumu in-vitro olarak incelendi. Çalışmada, üst birinci büyük azı akrilik diş modelinin tam seramik kuron restorasyonu için anatomik preparasyonu yapıldı. Hazırlanan örnekten, polimetil metakrilat bazlı materyalden 160 adet analog model hazırlandı. Dijital (D) ve geleneksel (G) ölçü yöntemleri ile ölçüleri alındı. 4 farklı monolitik bloktan, kuron restorasyonları elde edildi. Tüm gruplardaki restorasyonlar dual-cure ve light-cure simanlarla simante edildi. (n=10). Restorasyonlar ve analogların simantasyon öncesi ve sonrası görüntüleri 3 boyutlu optik tarayıcıda tarandı. Geomagic Control X yazılımında, görüntü çakıştırması yapıldı. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the marginal and internal adaptation of the monolithic blocks which were produced by digital and conventional impression methods, cemented with different polymerization types of resin cements, were examined. In the study, anatomical preparation of the molar acrylic tooth for full ceramic crown restoration was prepared, 160 analogue models were created. Impressions were taken by digital(D) and conventional(G) methods. Crown restorations were obtained from 4 different monolithic blocks. All restorations were cemented with dual-cured and light-cured cements(n=10). The restorations and analogs were scanned before and after cementation by 3D optical scanner. In Geomagic Control X software, image overlap performed. The data analyzed using SPSS 25.0 programme.