Van YYÜ endokrinoloji kliniğinde haziran 2017-Haziran 2018 yılları arasında yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid fine needle aspiration biopsy results between june 2017-June 2018 in Van YYÜ endocrinology clinic
- Tez No: 624390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Tiroid kanseri en sık görülen endokrin bez malignitesidir ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) tiroid nodülü değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır (1). Biz çalışmamızda; TİİAB patoloji sonuçlarını yaş, cinsiyet, TSH değeri, nodülün boyutu ve lokalizasyona göre değerlendirmeyi, tekrarlayan TİİAB ın sonuçlara etkisi olup olmadığını araştırmayı ve opere olan hastalarda cerrahi tanı ile TİİAB sonuçlarının uyumunu, merkezimizdeki malignite oranını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Haziran 2017-Haziran 2018 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniğinde tiroidde nodül nedeniyle TİİAB yapılmış, yaşları 18-80 arasında olan 631 hastanın hastane kayıtları retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, TSH değeri, nodül boyutu, lokalizasyonu, TİİAB patoloji sonuçları, tekrarlayan TİİAB varlığı ve tekrarlayan TİİAB patoloji sonuçları, ameliyat geçiren hastaların cerrahi patolojik tanısı ve nodüllerin tek mi yoksa multinodüler mi olduğu gibi parametreleri analiz ettik. Bulgular: Çalışmamızda 559'u (%88,6) kadın, 72'si (%11,4) erkek olmak üzere yaş ortalaması 45,5±12,8 olan toplamda 631 hasta yer almıştır. Ortalama nodül boyutu 2,09±1 cm, ortalama TSH değeri 1,34±1,46 mU/mL olarak bulundu. Yaş ile nodül boyutu arasında pozitif korelasyon saptandı (p=0,040, r:0,08). TSH ile benign, malign ve atipik TİİAB patoloji sonucu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,012). Benign, malign ve atipik patolojisi olan hastalarda ortalama TSH değeri sırasıyla 1.19 ± 1.09 mU / mL, 1.4 ± 0.83 mU / mL ve 1.727 ± 2.6196 mU / mL idi. Buna göre, TSH malign ve atipik sitolojisi olan hastalarda daha yüksek bulundu. Total tiroidektomi yapılan 84 hastanın tiroid patoloji sonuçlarının 50'si (%59,5) malign, 34'ü (%40,5) benign olarak raporlandı. Malign patoloji tanısı alan 50 hastanın 39'u (%78) multinodüler (MNG), 11'i (%22) tek nodül içermekteydi. Cerrahi sonrası malignite tanısı III almış hastalarda multinodülerite soliter nodüle kıyasla daha fazla görülmüştür (p=0,031). Cerrahi yapılmış ve sonucu malignite çıkmış 50 hastanın 31'i en son TİİAB da malignite (%62), 13 atipik, 3 ü benign 3 ü yetersiz olarak rapor edilmiştir. Tekrarlayan biyopsiler merkezimizin malignite oranı yetersiz olan hastalar dışlandıktan sonra %11, tüm hastalar dahil edildiğinde ise %7,7 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda TİİAB duyarlılığı %91,2, özgünlüğü %60, Pozitif Prediktif Değeri (PPD) %83,8, Negatif Prediktif Değeri (NPD) %75, Yanlış Negatiflik Oranı %8, Yanlış Pozitiflik Oranı %40 olarak saptanmıştır. Sonuç: Cinsiyet, yaş, nodül yeri, nodül boyutu ile malign ve benign patoloji sonucu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışmamızın duyarlılığı, PPD, yanlış negatiflik oranı literatüre uygun bulunurken, özgüllük ve NPD'nin literatüre göre biraz düşük olduğu ve yanlış pozitiflik oranın ise yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Thyroid cancer is the most common endocrine gland malignancy and thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) is widely used for the evaluation of thyroid nodules (1). In this study, we aimed to investigate the demographic and ultrasonographic characteristics of patients with thyroid nodules, the effect of recurrent FNAB on results, the comparison of postoperative pathology results with FNAB and the malignancy rate in our center retrospectively. Materials and Methods: Between June 2017 and June 2018, the hospital records of 631 patients aged between 18-80 years who underwent FNAB for thyroid nodules in the Endocrinology Policlinic of Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty were retrospectively reviewed. We analyzed parameters, including age, gender, the value of serum TSH, nodule size and localization, FNAB pathology results, presence of recurrent FNAB and recurrent FNAB pathology results, surgical pathologic diagnosis of patients underwent surgery and whether their nodules are solitary or multinodular. Results: The study comprised of 631 patients with mean age 45,5±12,8 years. 559 (%88,6) of the patients were females and 72 (%11,4) were males. The mean nodule size was 2.09 ± 1 cm and the mean TSH value was 1.34 ± 1.46 mU / mL. There was a positive correlation between age and nodule size (p = 0.040, r: 0.08). There was a statistically significant relationship between TSH level and benign, malignant and atypical FNAB pathology results (p = 0.012). The mean TSH value was 1.19 ± 1.09 mU / mL, 1.4 ± 0.83 mU / mL and 1.727 ± 2,6196 mU / mL in patients with benign, malignant and atypical pathology, respectively. Accordingly, TSH was found to be higher in patients with malignant and atypical cytology. Of 84 patients who underwent total thyroidectomy, thyroid pathology was reported as malignant in 50 (59.5%) and benign in 34 (40.5%). Of V 50 patients diagnosed as malignant pathology, 39 (78%) had multinodular goiter (MNG) and 11 (22%) had a single nodule. Multinodularity was found to be higher in patients with malignancy after surgery compared to solitary nodules (p = 0.031). Of the 50 patients with thyroidectomy who were reported to be malignant as a result of postoperative pathology, the last FNA result was malignant in 31(%62), atypical in 13, benign in 3, and inadequate in 3. According to the results of recurrent biopsies, the malignancy rate of our center was found to be 11% after exclusion of patients with inadequate pathology and 7.7% when all patients were included. In our study, TIAB sensitivity was 91.2%, specificity was 60%, positive predictive value (PPD) was 83.8%, negative predictive value (NPD) was 75%, false negative rate was 8%, false positive rate was 40%. Conclusion: There was no statistically significant difference between gender, age, nodule location, nodule size and malign or benign pathology result. In our study Sensitivity, Positive Predictive Value (PPD), false negative rate were similar to the literature, but specificity and Negative Predictive Value (NPD) were slightly lower and false positive rate was higher than the literature.