Halkla ilişkiler ve kentsel dönüşüm: Yerel belediye örneği
Public relation and urban transformation: In localmunicipality
  1. Tez No: 624424
  2. Yazar: SAIDA SHUKRIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması, Antalya İlinin Kepez Belediyesi'ne bağlı Kepezaltı-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, kentsel dönüşüm süreci ile halkla ilişkiler arasında bağı ortaya koymak için yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde araştırmanın konusuna, amacına, önemine, varsayımlarına, sınırlıklarına, yöntemine, modeline ve evrenine yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, hızlı bir şekilde gelişen ve günümüzde birçok kurumda yer edinen halkla ilişkiler başlığının, tanımı ve tarihsel gelişimine değinilmiştir. Ardından Grunig ve Hunt'un basın ajansı modeli, kamuoyu bilgilendirme modeli, iki yönlü asimetrik, iki yönlü simetrik modeli ile birlikte halkla ilişkiler süreci için önem arz eden araştırma, planlama, uygulama ve değerlendirmeden oluşan dört aşamadan bahsedilmiştir. Son olarak da ikinci bölümde halkla ilişkilerin etkileştiği kavramlar ile kullanılan araç ve yöntemlere değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise, kentsel dönüşüm kavramı ve gelişimine yer verilerek, tarih boyunca ortaya çıkan beş ana süreçten oluşan kentsel koruma, kentsel iyileştirme, kentsel yenileme, kentsel yeniden canlandırma, kentsel soylulaştırmadan bahsedilmiştir. Son olarak fiziksel kimlik, ekonomik kimlik, sosyal-kültürel kimlik, tarihsel kimlik, işlevsel kimlik olarak adlandırılan kentsel dönüşüm boyutlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Kepez Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Projesi, proje planı, amacı, süreci, katılım modeli gibi konuları ile birlikte bu süreç bağlamında halkla ilişkilerin yer aldığı konum, kullandığı iletişim araçları ve sürecin aşamaları konularına yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise, Kepezaltı-Santral Mahallesinde bölge halkıyla yaptığımız anket çalışmasının sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiş ve frekans tablolar biçiminde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis forges a link between urban transformation process and public relations in the context of Kepezaltı-Santral quarter Urban Transformation Project which is located in the Kepez Municipality of Antalya. İn the first section of the thesis, was given the subject of research, purpose, importance, assumptions, limitations, methodology, model and universe of research. In the second section of the thesis, was given brief description about what is public relation and his historical background which showed us how rapidly it was developed and took place in many institutions of nowadays. After that was given brief description to the four models of Grunig's and Hunt's PR theories , which are Press Agency Model, Public Information Model, Two Way Asymmetric Model, Two Way Symmetric Model and four stages which are important for public relations process; researching, planning, action and evaluation. Lastly, in this section was mentioned concepts related to the public relation, tools and methods. In the third section of the study, was described the process of development of urban transformation; Conservation, Rehabilatasyon, Renewal, Revitalization and Gentrification and last have been given description to the dimensions of urban transformation, such as physical identity, economic identity, social-cultural identity, historical identity and functional identity. In the fourth section our thesis, was decriped the Urban Transformation Project of Kepez Municipality, plan of project, purpose of project, process of project, model issues and the position of in the process of urban transformation, and communication skills which used PR all over the process. İn the last section of thesis, was given the result which were obtained from survey of Kepezaltı-Santral quarter and were compiled in the SPSS statistical program after what all statistical were compiled and presented in tabular form.