Üç yaş altı sağlıklı çocuklarda nöromotor gelişim basamaklarının kazanılma zamanı üzerinde etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the age of attaining neuromotor developmental milestones in healthy chi̇ldren under three years of age
- Tez No: 624497
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇÖL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÜÇ YAŞ ALTI SAĞLIKLI ÇOCUKLARDA NÖROMOTOR GELİŞİM BASAMAKLARININ KAZANILMA ZAMANI ÜZERİNDE ETKİLİ OLAN FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Dr. Pervin KANKILIÇ BURULDAY Uzmanlık Tezi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Nilgün ÇÖL Ekim 2017, 64 Sayfa Giriş ve Amaç: Nöromotor gelişim maternal, prenatal, postnatal ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Etkileyen faktörlerin bilinmesi, gelişme geriliği riski olan çocukların erken dönemde belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada 0-3 yaş arası sağlıklı çocuklarda nöromotor gelişimi etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı“Genel pediatri”ve“Çocuk Sağlığı İzlem”polikliniklerine kontrol amacıyla getirilen 0-3 yaş arası sağlıklı çocuklar üzerinde gerçekleştirildi. Gelişim basamaklarının kazanılma zamanına etkili olabilecek prenatal, natal ve postnatal döneme ait özellikler sorgulandı. Veriler SPSS 22.00 paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF FACTORS AFFECTING THE AGE OF ATTAINING NEUROMOTOR DEVELOPMENTAL MILESTONES IN HEALTHY CHİLDREN UNDER THREE YEARS OF AGE Dr. Pervin KANKILIÇ BURULDAY Recidency Thesis, Department of Pediatrics Thesis Advisor: Associate Prof. Dr. Nilgün ÇÖL October 2017, 64 Pages Introduction and Aim: Neuromotor development is influenced by maternal, prenatal, postnatal and environmental factors. It is very important to know the affecting factors at early stages of children with a risk of developmental delay. Therefore, this study aims to determine the factors that may affect the age of attaining neuromotor developmental milestones in healthy children aged 0-3 years. Material and Method: This study was carried out in Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Paediatrics. It was carried out on healthy children aged 0-3 years those referring to the“General Pediatrics”and“Well-Child”outpatient clinics for routine health care visits. The characteristics of the prenatal, natal and postnatal period, which could be effective for the age of attaining neuromotor developmental milestones were investigated. All data were evaluated in SPSS 22.00 software program.