Beyaz çürükçül fungusların antimikrobiyal ve sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and cytotoxic effects of white rot fungi
- Tez No: 624498
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZFER YEŞİLADA, DOÇ. DR. ELİF APOHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Trametes versicolor'un 2 farklı suşu; Trametes versicolor ATCC 200801, Trametes versicolor (H) ve Trametes trogii'nin 2 suşu; Trametes trogii (A) ve Trametes trogii (İ) kullanıldı. İlk olarak bu suşların ekzopolisakkarit (EPS) üretim aktivitesi araştırıldı. Bu funguslar EPS üretebilmiştir. EPS kısmi oranda çözülebilmiştir ve bu nedenle yeterli sitotoksik ve antimikrobiyal etki izlenememiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, katı faz fermentasyonu sürecinden elde edilen özütlerin akciğer kanseri hücreleri (A549), sağlıklı akciğer bronşial epitel hücreleri (BEAS-2B) ve kronik myeloid lösemi (KML) (K562) hücreleri üzerine sitotoksik etkileri tripan mavisi ve MTT yöntemi ile araştırıldı. Fungus özütleri kanser hücre hatları üzerine sitotoksik ve proliferasyonu baskılayıcı etki göstermiştir. Bununla birlikte, sağlıklı akciğer epitel hücreleri üzerine de bu etkileri göstermişlerdir. KML hücrelerine etkili konsantrasyonlar akciğer kanser ve sağlıklı epitel hücrelerine etkili konsantrasyonlardan daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar, fungal özütlerin farklı kanser hücre hatları üzerine farklı etki yapabileceğini göstermektedir. A549 ve BEAS-2B hücrelerinde, konsantrasyonlar ile doğru orantılı bir şekilde kaspaz aktivitesinde artış gözlendi. T. versicolor ATCC 200801, T. versicolor (H) ve T. trogii (A) özütlerinin konsantrasyonuna bağlı olarak K562 hücrelerindeki kaspaz-3 aktivitesi başta artarken yüksek konsantrasyonlarda azalmıştır. Antimikrobiyal aktivitenin tespiti için 2 farklı test yöntemi (disk difüzyon ve minimum inhibe edici konsantrasyon (MİK)) uygulandı. Katı faz özütleri (50 mg/ml) uygulanmış disklerle yapılan çalışma sonuçları özütlerin bakteriler üzerine Haemophilus influenzae dışında herhangi bir antimikrobiyal etkisinin olmadığını gösterdi. T. versicolor ATCC 200801 özütünün MİK değerleri Bacillus cereus ve Bacillus subtilis üzerine 6.25 mg/mL iken Candida albicans ve Candida tropicalis'e 12,5 mg/mL olarak saptandı. Diğer bakteriler üzerine herhangi bir antibakteriyel etki gözlenmedi. T. versicolor (H) özütünün MİK değerleri Salmonella typhi NCTC 8394, B. cereus, B. subtilis, C. albicans ve C. tropicalis üzerine sırasıyla 12,5 mg/mL, 12,5 mg/mL, 12,5 mg/mL, 6.25 mg/mL ve 6.25 mg/mL olarak saptandı. T. trogii (A) ve T. trogii (İ) ise yalnızca S. typhi 8394'e karşı 12,5 mg/mL MİK değeri ile antimikrobiyal etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, two different strains of Trametes versicolor; Trametes versicolor ATCC 200801 and Trametes versicolor (H) and 2 strains of Trametes trogii; Trametes trogii (A) and Trametes trogii (I) were used. Firstly, the exopolysaccharide (EPS) production activity of these strains were investigated. These fungi were able to produce EPS. EPS could be partially dissolved and therefore, there was not enough cytotoxic and antimicrobial effect. In the second part of the study, cytotoxic effects of the extracts obtained from the solid phase fermentation process were investigated by trypan blue and MTT on lung cancer cells (A549), healthy lung bronchial epithelial cells (BEAS-2B) and chronic myeloid leukemia (CML) (K562) cells. Fungal extracts showed cytotoxic and proliferative suppression effect on cancer cell lines. However, they also showed these effects on healthy lung epithelial cells. The effective concentrations on CML cells were found to be lower than those on lung cancer and healthy epithelial cells. The results show that fungal extracts may have different effects on different cancer cell lines. In A549 and BEAS-2B cells, an increase in caspase activity was observed, which was directly proportional to the concentrations. Caspase-3 activity of K562 increased depending on the concentrations of T. versicolor ATCC 200801, T. versicolor (H) and T. trogii (A) extracts, however, it was decreased at high concentrations. Two different test methods; disk diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) were applied to detect antimicrobial activity. The results of studies with solid phase extracts (50 mg/mL) showed that the extracts did not have any antimicrobial effect on bacteria except Haemophilus influenzae. The MIC values of T. versicolor ATCC 200801 extract were 6.25 mg/mL on Bacillus cereus and Bacillus subtilis and 12.5 mg/mL on Candida albicans and Candida tropicalis. No antibacterial effect was observed on the other bacteria. The MIC values of the T. versicolor (H) extract were determined as 12.5 mg/mL, 12.5 mg/mL, 12.5 mg/mL, 6.25 mg/mL and 6.25 mg/mL on S. typhi NCTC 8394, B. cereus, B. subtilis, C. albicans and C. tropicalis, respectively. T. trogii (A) and T. trogii (I) showed antimicrobial activity only against S. typhi 8394 with MIC value of 12.5 mg/mL.