Metastatik kolon tümörü tanılı hastalarda klinik, demografik, patolojik özelliklerle post-progresyon sağ kalım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The association between post-progression survival and clinical, demographic, pathological characteristics of patients with metastatic colon cancer
  1. Tez No: 624521
  2. Yazar: MEHMET ENGİN ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kolorektal kanser, kanser nedeniyle ölümlerin en sık nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle progresyon sonrası sağ kalımı etkileyen faktörler doğal olarak genel sağ kalım üzerine de etkili olmaktadır. Biz de bu retrospektif çalışmada metastatik kolon kanseri tanılı hastalarda progresyon sonrası sağ kalımı etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. Bir Ocak 2010 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğine başvurmuş ya da servisinde yatarak tedavi almış, metastatik kolon kanseri tanılı en az iki seri kemoterapi almış sonrasında hastalık progresyonu nedeniyle tedavi seçeneği tükenip palyatif izleme alınmış hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya tanı anında yaşları 37 ile 79 arasında olan 87 (36 kadın, 51 erkek) hasta alındı. Median progresyon sonrası sağ kalım süresi 10 hafta (%95 alt-üst sınır 8,1-11,8) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common causes of cancer deaths. Factors affecting post-progression survival, especially have an impact on overall survival. In this retrospective study, we aimed to determine the factors affecting survival after progression in patients with metastatic colon cancer. Our study included patients who were admitted to medical oncology clinic of Trakya University between January 1, 2010 and December 31, 2017. We retrospectively evaluated patients who had at least two series of chemotherapy with metastatic colon cancer followed by best supportive care due to disease progression. Eighty-seven patients (36 females, 51 males) aged between 37 and 79 years were included in the study. The median progression free survival was 10 weeks (95% lower-upper limit 8.1-11.8).