Farklı yaş gruplarından bireylerin sperm hücrelerinde aquaporin molekülleri expresyonlarının araştırılması
Investigation of the aquaporine molecules expressions in human sperm cells from different age groups
- Tez No: 624520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET GEVREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Erkek infertilitesi günümüzde gittikçe ciddi bir sorun haline gelmekte olup yaşla birlikte artış göstermektedir. Bu nedenle infertilite nedeni olan androlojik problemlerin tespitine yönelik araştırmalar gün geçtikçe daha fazla önem arz etmektedir. Tezimizin amacı farklı yaş gruplarından bireylerin sperm hücrelerindeki akuaporin-3, akuaporin-7 ve akuaporin-8 moleküllerinin yaşlanma ve infertilite ile olan bağlantısını histolojik yöntemler ile araştırarak erkek infertilitesi araştırmalarına katkıda bulunmaktır. Çalışmamız 18 yaşını doldurmuş erkek bireylerden oluşuan üç ayrı grup üzerinde gerçekleştirildi. Gruplar ve grupların yaş aralıkları şu şekildedir: 18-25 yaş aralığı Grup 1, 26-35 yaş aralığı Grup 2, 36 ve üzeri yaş aralığı ise Grup 3 olarak belirlendi. Bireylerden alınan semen örneklerinde makroskbik ve mikroskobik olarak değerlendirilip spermiyogram analizleri yapıldı. Kruger strict morfoloji ve immünohistokimyasal analizler için sperm yayması preparatları hazırlandı. Sonrasında Diff-quick ve immünohistokimyasal boyama protokoleri uygulandı. Mikroskobik analizler neticesi elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Spermiyogram değerleri açısından gruplar arasında belirgin fark tespit edilemedi. Sperm anomalisi yaşlanma ile artmış olsa da gruplar arasında istatistiksel bir fark tespit edilmedi. Aqp-3 ve Aqp-8, Grup2 de; Aqp-7, ise Grup1 de belirgin olarak artmıştı. Bu sonuçlarımıza göre Aqp-3 ve Aqp-8 26 ila 35 yaşlarda, AQP 7'nin ise 18 ila 25 yaşlar arasına maksimum olarak exprese edildiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Male infertility is becoming an increasingly serious problem and increases with age. Therefore, researches on the reasons of andrological problems that cause infertility are becoming more important. The aim of this thesis is to investıgatıon of the aquaporıne 3, aquaporıne 7, aquaporıne 8 molecules in human sperm cells from dıfferent age groups using histological methots and to contribute the researches of the mail infertility Our study was carried out on three groups consisting of male individuals over 18 years of age. Study groups and age ranges of the groups are as follows: Group-1, 18-25 years old, Grup-2, 26-35 years old, Grup-3, 35 and older persons. After semen samples of the groups were evaluated macroscopically and microscopically and spermiogram analyzes were performed. Sperm smear preparations were prepared for Kruger strict morphology and immunohistochemical analyzes. Diff-quick and immunohistochemical staining protocols were then applied. The data observed as a result of microscopic analyzes were statistically compared. There was no significant difference between the groups in terms of spermiogram values. Although sperm anomaly increased with aging, no difference was found between groups. Aqp-3 and Aqp-8 in Group 2; Aqp-7 increased significantly in Group 1. According to our this results, we can say that Aqp-3 and Aqp-8 were maximally expressed at 26 to 35 years and AQP 7 at 18 to 25 years old ages.