Uyku problemi olan 12-36 aylık çocuklarda vestibülo-oküler ve duyusal işlemleme ile ilgili davranışsal yanıtların incelenmesi
Investigation of behavioral responses related to vestibulo-ocular and sensory processing in 12-36 months old children with sleep problems
- Tez No: 624534
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma uyku problemi olan çocukların vestibülo-oküler ve duyusal işlemleme ile ilgili davranışsal yanıtların arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 12-36 ay arasındaki 56 uyku problemi olan, 48 uyku problemi olmayan 104 çocuk dahil edildi. Katılımcıların uyku problemi olup olması durumunu değerlendirmek için Kısa Bebek Uyku Anketi (BISQ), duyusal işlemleme davranışsal yanıtlarını değerlendirmek için Bebeklik Çağı Duyu Profili Bakım Veren Anketi 2 (TSP), vestibülo-oküler refleks yanıtını değerlendirmek için ise rotasyon sandalyesi kullanıldı. Uyku problemi olan ve olmayan çocuklarda duyusal işlemleme yanıtları arasındaki ilişki ki-kare testi ile her bir parametre için incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between vestibulo-ocular and sensory processing and behavioral responses of children with sleep problems. 104 children with 56 sleep problems and 48 no sleep problems between 12-36 months were included in the study. Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ) was used to assess the presence of sleep problems, Toddler Sensory Profile (TSP) was used to assess sensory processing behavioral responses, and rotation chair was used to assess vestibulo-ocular reflex response. The relationship between sensory processing responses in children with and without sleep problems was examined by chi-square test for each parameter.