Kök kanallarında farklı konsantrasyonlarda kullanılan etidronik asit, perasetik asit ve etilen diamin tetra asetik asitin enterococcus faecalis biyofilmlerine etkisi
The effects of etidronic acid, peracetic acid and ethylenediaminetetraacetic acid used with different concentrations on enterococcus faecalis biofilms.
  1. Tez No: 624533
  2. Yazar: SALEV ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR İLKE ATASOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, %17 etilen diamin tetra asetik asit (EDTA), %9 ve %18 etidronik asit (HEBP) ve %1 ve %2 perasetik asit (PAA)'in tek başına veya NaOCl ile birlikte kullanımının, Enterococcus faecalis biyofilmlerinin uzaklaştırılmasına etkisini lazer taramalı konfokal mikroskop (LTKM) ile değerlendirmektir. Bu çalışmada toplam 115 adet çekilmiş tek köklü insan premolar dişi kullanıldı. Tüm dişler kronlarından kök uzunlukları standart 13 mm kalacak şekilde ayrıldı. Diş köklerinin orta üçlülerinden 3 mm kalınlıkta yuvarlak kesitler elde edildi. Dentin kesitleri, Enteroccocus faecalis bakterisi ile kontamine edildi ve biyofilm formasyonu için 7 günlük inkübasyon sürecine tabi tutuldu. Daha sonra enfekte edilmiş örnekler irrigasyon protokollerine göre 12 gruba ayrıldı (11 deney (n=10), 1 kontrol (n=5)): 1. Grup: %2,5 sodyum hipoklorit (NaOCl); 2. Grup: %17 etilen diamin tetra asetik asit (EDTA); 3. Grup: %1 perasetik asit (PAA); 4. Grup: %2 perasetik asit (PAA); 5. Grup: %9 etidronik asit (HEBP); 6. Grup: %18 etidronik asit (HEBP); 7. Grup: %2,5 NaOCl–3 ml %17EDTA; 8. Grup: %2,5 NaOCl-3 ml %1 PAA; 9. Grup: %2,5 NaOCl- 3 ml %2 PAA; 10. Grup: %2,5 NaOCl+%9 HEBP; 11. Grup: %2,5 NaOCl+%18 HEBP; 12. Grup: Salin(kontrol). Her grupta toplam irrigasyon hacmi 6 ml toplam irrigasyon süresi 2 dakika olarak belirlendi. İrrigasyon işlemleri sonrasında örnekler floresan Canlı/Ölü boya ile boyandı ve lazer taramalı konfokal mikroskop kullanılarak incelendi. Toplam biyohacim ve ölü, canlı bakterilerin biyohacim oranları bir yazılım programı ile hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, Saphiro-Wilk testi sonrasında Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) ile birlikte Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak gerçekleştirildi (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of 17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), 9% and 18% etidronic acid (HEBP) and 1% and 2% peracetic acid (PAA) solutions used either alone or in combination with NaOCl on elimination of Enterococcus faecalis biofilms from root canals by using confocal laser scanning microscopy (CLSM). A total of 115 extracted single-rooted human premolar teeth used in this study. All teeth were separated from their crowns leaving a 13 mm standard root length. Round dentin slices with a thickness of 3 mm were obtained from the middle thirds of the roots. These discs contaminated with Enteroccocus faecalis and incubated 7 days for biofilm formation. Then the contaminated samples were divided into 12 groups according to the irrigation regimens (11 experimental (n=10), 1 control (n=5)): Group 1: 2,5% sodium hypochlorite (NaOCl); Group 2: 17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA); Group 3: 1% peracetic acid (PAA); Group 4: 2% peracetic acid (PAA); Group 5: 9% etidronic acid (HEBP); Group 6: 18% etidronic acid (HEBP); Group 7: 2,5% NaOCl–17% EDTA; Group 8: 2,5% NaOCl-1% PAA; Group 9: 2,5% NaOCl- 2% PAA; Group 10: 2,5% NaOCl+9% HEBP; Group 11: 2,5% NaOCl+18% HEBP; Group 12: Saline (control). The total exposure time for the irrigation solutions was 2 minutes, and the total irrigant volume for each group was 6 ml. After irrigation procedures, the samples were stained with fluorescent Live/Dead staining kit and examined using confocal laser scanning microscopy (CLSM). Total biovolume and percentage of dead and live bacteria were calculated by a software program. Statistical analyses were performed with Saphiro-Wilk and one-way ANOVA with Tukey multiple comparison tests with a significance level of 0.05.