Türkiye'de yetişen Vinca L. cinsine ait bazı taksonlar üzerinde farmasötik botanik ve fitokimyasal araştırmalar
Pharmaceutical botanical and phytochemical researches on some taxa belonging to the Vinca L. genus grown in Turkey
  1. Tez No: 624540
  2. Yazar: ÜMMÜHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Vinca L. (Cezayir Menekşesi) Apocynaceae familyasının cinsidir ve bu cinse ait ikisi endemik olmak üzere altı takson doğal yayılış göstermektedir. Bu çalışmada, Vinca minor L. türü ve Vinca major subsp. major L. alttürünün doğal ve kültür formları morfolojik, anatomik ve fitokimyasal özellikleri yapılan çalışmalar sonucunda karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda; Vinca L. taksonlarının; kök, gövde, yaprak ve çiçeklerinin karakterleri incelenip, morfolojik deskripsiyon hazırlanarak çizimleri yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde ve yapraktan enine kesit ayrıca yapraktan üst ve alt yüzeysel kesitler alınarak incelenmiştir. Kimyasal çalışmalarda; bitkinin toprak üstü kısımlarından elde edilen uçucu yağların GC ve GC/MS çalışması yapılmıştır. Morfolojik ve anatomik çalışmalarda taksonlar arasında belirgin ayırt edici farklılıklar olmadığı gözlenmiştir. Fitokimyasal çalışmalar sonucunda her iki takson için de -karyofillen ve hekzadekanoik asit ana bileşik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vinca L. (Cezayir Menekşesi) is the genus of the Apocynaceae family six taxas, two of which are endemic, belong to this genus show natural distribution. In this study, Vinca minor L. species and Vinca major subsp. major L. subspecies were investigated comparatively in terms of, morphological, anatomical and phytochemical specialities. In morphological studies; Vinca L. taxa; the characters of roots, stem, leaves and flowers were examined and morphological descriptions were prepared and their drawings were made. In anatomical studies; root, stem and leaf cross-section were also examined by taking upper and lower superficial sections from the leaf. In chemical studies; GC and GC/MS study was performed with essential oils taken from herba. Morphological and anatomical studies among taxas showed there were no evident differences. As a result of phytochemical studies, -caryophyllene and hexadecanoic acid were the main compound for both taxa.