Tip 2 diyabetli bireylerin hastalık yönetiminde karşılaştıkları engellerin değerlendirilmesi
Evaluation of the barriers encountered by patients with type 2 diabetes in disease management
  1. Tez No: 624541
  2. Yazar: ŞUHEDA ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DAYAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Araştırma Tip 2 diyabet hastalarının hastalık yönetiminde karşılaştıkları engelleri ve bu engelleri etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde olan bu araştırmanın verileri 07.10.2019- 30.11.2019 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin Endokrinoloji klinik ve polikliniğinde, araştırma kriterlerine uyan 120 Tip 2 diyabet hastalarından elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Formu ve DEÖ kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 22.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Hastaların % 6.7'sinin kadın, %55' inin 61 yaş ve üzeri, %76.7'sinin evli, %45'inin ilkokul mezunu, %62.5'inin tanı süresinin 10 yıl ve üzeri olduğu, %56.7'sinde diyabete bağlı komplikasyon geliştiği tespit edilmiştir. AKŞ ortalaması 203.90±80.31 mg/dl, HbA1c ortalaması 10.43±2.63 ve BKİ ortalaması 29.89±6.04 bulunmuştur. Hastaların DEÖ alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde; en yüksek puan ortalamasının 9.55±4.53 puan ile Diyabette Başa Çıkma Engelleri alt boyutuna, en düşük puan ortalamasının ise -1.76±6.13 puan ile İlaç Kullanım Engelleri alt boyutuna ait olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the barriers faced by Type 2 diabetes patients in disease management and the factors affecting these barriers. Material and Method: The data of this descriptive and cross-sectional study was collected from 120 patients with type 2 diabetes, who met the research inclusion criteria, in the endocrinology clinic and the outpatient clinic of Atatürk University Health Research and Application Center between October 7th and November 30th, 2019. Patient Introductory Information Form and Diabetes Obstacles Questionnaire(DOQ) were used for data collection. The analysis of the data was performed by SPSS 22.00 statistical program in the computer environment. Results: Of the patients, 61.7% was female, 55% was 61 years of age or older, 76.7% was married, 45% was primary school graduate, 62.5% had been diagnosed at least 10 years ago, and 56.7% had diabetes-related complications. The FBS mean was 203.90±80.31 mg/dl, HbA1c mean was 10.43±2.63 and BMI mean was 29.89±6.04. When we look at the mean scores of the patients in the DOQ sub-scales, it was found that the highest mean score was 9.55±4.53 points in the Diabetes Coping Obstacles sub-scale, and the lowest mean score was -1.76±6.13 points in the Drug Use Obstacles sub-scale.