Prostat karsinomunda Cyclın D1 ve Stathmın-1 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of Cyclin D1 and Stathmin-1 expression in prostate carcinoma
- Tez No: 624610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Prostat kanseri (PCa), patolojisinde hormonal faktörlerin rol oynadığı, genellikle 50 yaş üstü hastalarda gelişen, erkeklerde en sık görülen malignitelerden biridir. Siklin D1 (CD1), hücre siklusunun G₁ fazını kısaltarak tümörogenezin ilk aşamalarında rol oynadığı düşünülen bir proteindir. Bu proteinin aşırı ekspresyonu bazı kanserlerde kötü prognoz ve artmış tümör yüküyle ilişkilendirilmiştir. Statmin-1 (STMN1)'in hücre siklusunda mikrotübülleri hedef alarak kontrolsüz hücre çoğalmasına katkı sağladığı görülmüştür. Birçok kanserde STMN1 ekspresyonu tümör agresivitesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada lokal ve ileri evre prostat karsinomu tanılı olgularda CD1, STMN1 ekspresyonlarının bazı klinikopatolojik parametrelerle ilişkileri araştırıldı. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında 2009-2017 yılları arasında takip edilen lokal ve ileri evre PCa'lı 30'ar olgu ile PCa tanısı olmayan 15 olgu alındı. Olguların patoloji preparatları immünhistokimyasal (IHC) boyama ile CD1, STMN1 ekspresyonları“Düşük”ve“Yüksek”olarak kategorize edildi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is one of the most common malignancies in men with hormonal factors that play a role in the pathology, usually developing in patients over 50 years of age. Cyclin D1 (CD1) is a protein that is thought to play a role in the early stages of tumorigenesis by shortening the G1 phase of the cell cycle. Overexpression of this protein has been associated with poor prognosis and increased tumor burden in some cancers. Stathmin-1 (STMN1) has been shown to contribute to uncontrolled cell proliferation by targeting microtubules in the cell cycle. STMN1 expression has been associated with tumor aggressiveness in many cancers. In this study, we investigated the relationship between CD1, STMN1 expression and some clinicopathological parameters in patients with local and advanced prostate carcinoma. Thirty patients with local and advanced stage PCa followed by Fırat University Medical Oncology Department between 2009-2017 and 15 patients without PCa were included in the study. The pathology preparations of the cases were categorized as“Low”and ''High''expressions of CD1, STMN1 by immunohistochemical (IHC) staining.