Hepatosellüler kanser hücre hattında enhancer of zeste homolog 2 (EZH2) geninin epitel hücrelerinin mezenkimal hücrelere dönüşümü (EMT) üzerine olan ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between epithel cells of enhancer of zeste homolog2 (EZH2) genes on the mesenchial cell transition (EMT) in hepatocellular cancer cell line
  1. Tez No: 624679
  2. Yazar: MERVE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Epitel hücrelerinin mezenkimal hücrelere dönüşümü (EMT), hücrelerin ve ekstra sellüler matriks (ECM)'in yeniden farklı bir şekilde yapılanmasında rol oynar. EMT'nin embriyogenez, kanser ve fibrozis gibi oluşumlarda rol oynadığı bildirilmiştir. Çalışmamızda Enhancer of Zeste Homolog 2 (EZH2) inhibitörü olan3-Deazaneplanocin A(DZNep) kullandık.Çalışmada, in vitro ortamda karaciğer kanser hücre hattı olan (HEPG2) hücrelerine farklı konsantrasyonlarında DZNep uygulandı ve IC50 değeri 5 μM olarak bulundu. DZNep'in koloni oluşumunu inhibe ettiği, apopitozu indüklediği ve hücre döngüsünde G0/G1 fazını azalttığı, S ve G2/M evrelerini ise artırdığı bulundu. Kantitatif PZR yöntemiyle gen ekspresyon seviyelerinin,DZNep verilen gruptaEZH2, E-Kaderin (E-kad), N-kaderin (N-kad) ve TIMP metallopeptidaz inhibitor 2 (TIMP2) genleri negatif regüle ettiği, Vimentin (Vim), matriksmetalloproteinaz(MMP2) ve TIMP metallopeptidaz inhibitor 3(TIMP3)' ün pozitif regüle ettiği, bununla birlikte TIMP metallopeptidaz inhibitor 1(TIMP1)'de herhangi bir değişiklik olmadığıgörüldü. Sonuç olarak HEPG2 hücre hattında DZNep'in, koloni oluşumunu engellemesi, apopitozu indüklemesi olumlu bir etki iken bunun yanında olumsuz bir sonuç olarak E-kad ekspresyon seviyesinin azalması, Vim ve TIMP3gen ekspresyonunun artması DZNep'in, EMT'yi indüklediğini göstermiştir. Bu durum, DZNep'in kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerektiğini düşündürmektetir.
Özet (Çeviri)
The transition of epithelial cells to mesenchymal cells (EMT) plays a role in the reconstruction of cells and the Extracellular Matrix (ECM) in a different way. EMT has been reported to play a role in embryogenesis, cancer and fibrosis. We used 3-Deazaneplanocin A (DZNep) which is known to be an inhibitor of Enhancer of Zeste Homolog 2 (EZH2). In this study, different concentrations of 3-Deazaneplanocin A(DZNep) was applied to HEPG2 cellsin vitro and the IC50 value was found to be 5 μM. We found that DZNep inhibited colony formation, induced apoptosis and decreased G0/G1 phase and increased S and G2/M phases in HEPG2 cells. Quantitative PCR method showed that DZNep was negatively regulated the EZH2, E-cadherin (E-cad), N-cadherin (N-cad) and metallopeptidase inhibitor 2 (TIMP2),on the other hand Vimentin (Vim), Matrixmetalloproteinase2 (MMP2) and metallopeptidase inhibitor 3 (TIMP3) were positively reagulated, at the same timr no effect was obserded on metallopeptidase inhibitor 1 (TIMP1).As a result, DZNep induced HEPG2 cells inhibited colony formation and induced apoptosis as seen has a positive effect, however, decrease of E-cad gen expression level and incerase of Vim and TIMP3 gen expression level was seen as negative effect and show that DZNep induces EMT. This suggests that attention should be paid to the use of DZNEP.