Cemil Meriç'in din ve topluma bakışı
The Approach of Cemil Meriç on religion and society
  1. Tez No: 62470
  2. Yazar: KEMALEDDİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
183 ÖZET Bu araştırmada, Cemil Meric'in görüşleri doğrultusunda, din ve toplum arasındaki karşılıklı münasebetler incelenmiştir. Cemil Meriç için, bir çok dinlerin beşiği olan Doğu toplumlarının hayat süreci, büyük oranda dini olgulardan etkilenerek şekillenmiştir. Doğu'da din ve toplumsal yapı, birbirinin içine geçmiş bir bütün gibi olduğundan, dini normlar, sosyal yaşayışın düzenlenmesinde birinci derecede pay sahibi olmuşlardır. Cemil Meric'e göre Ortaçağ'da Batı toplumlarına hakim olan tek unsur“din”dir. Batı'nm bir dizi değişim sürecine girmesiyle birlikte, toplumsal hayatta dinin önemi azalmış ve dinin yerine“akıl”ve“bilim”geçmiştir.“Burjuvazi”nin kurduğu kapitalizmin uygulamaları sonucunda, Batı toplumları maddi alanda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Ancak, toplumsal nizamda sanayileşmeyle başlayan makineleşmiş hayat düzeni,“eşyalaşma”ve“yabancılaşma”duygusunun ortaya çıkmasına sebep olmuş ve bu durum, huzursuzluk ve tedirginliklerin baş göstermesine yol açmıştır. Bu bunalım ortamından kurtulmak amacıyla Batı, çareyi tekrar dine geri dönmeye çalışmakta bulmuştur. Cemil Meric'in gözünde bir ideal-tip olarak canlandırılan Osmanlı, İslami dünya görüşü sayesinde yıllar boyunca güçlü bir şekilde ayakta kalabilmiştir. Tanzimat ile başlayan dönemde, devlet adamları ve aydınlar tarafından şuursuzca ve maziyi bir kenara bırakarak yürütülen Batılılaşma hareketleri ile beraber Osmanlı'da islam ikinci plana atılmış ve din, gelişme önünde bir engel olarak görülmüştür. Bu durum da Osmanlı'nın yıkılışına zemin hazırlamıştır. Türk toplumunun; kendi değerlerine sırtını dönerek, tüm benliğiyle ve bilinçsiz bir şekilde Batılılaşmasına karşı çıkan Cemil Meriç; dünyadaki gelişmelere kapalı kalmadan, Batı'da ortaya çıkan ve toplumsal bünyemize uyan hususları, milli kimliğimiz altında yeniden değerlendirerek, İslami değerlere ve kültürel mirasımıza sahip çıkarak çağdaşlaşmamız gerektiği inancını taşır.
Özet (Çeviri)
184 ABSTRACT In this study, the relations between religion and society have been examined with the ideas of Cemil Meriç. According to Cemil Meriç, the life of Eastern societies which have been the cradle of many religions, has been affected by the norms of religion. Due to the religion and social structure being intermingled in the East, the religions norms have the effect on regulating the social life which is the prime factor. According to Cemil Meriç, in the Middle Ages, the sole dominant factor on the Western societies was the religion. By entering into process of change the ingluence of religion on social life has been reduced, and the“ration”and“sciense”replaced it. As a result of establishment of capitalism by the bourgeoisie, the Western societies have undergone a great development. However, by the industrilization, a mechanic life started and this engendered the“materilization”and“alienation”. This situation produced an unhappiness and weariness. In order to escape from this hopeless atmosphere, the West, sought the solution in returning back to the religion. The Ottomans, which is in the eyes of Cemil Meriç is an“ideal-model”, has maintained it's power and strength because of the religion. In the“Tanzimat”(Regularization) the statesmen and the intellectuals had started to Westernization by neglecting the past. This situation put the religion in the second place, and the religion had been seen as an obstacle in front of the development. This approach brought the destruction of Ottomans. Cemil Meriç showed a resistance against the Westernization of by turning a way from the native values. He demands a kind of development which bears the native identity, and adapting the Western values to national values, and preserving the Islamic values and cultural heritage. «. 1BKSEKÖ&RETİM M _ - 1E11EZ.