Gastroözofageal reflü hastalarında özafajit varlığında anksiyete ve depresyon ilişkisi ve yaşam kalitesi ölçümü
Anxiety and depression relationship and quality of life measurement in the presence of esophagitis of gastrooesophageal reflux patients
  1. Tez No: 624770
  2. Yazar: FUNDA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından takip edilen GÖRH olgularında, anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilerek mukozal hasar ve hastalık şiddeti ile ilişkilerinin incelenmesi, yaş ve cinsiyet gibi epidemiyolojik faktörlerin anksiyete depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini ve ilişkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya ayaktan veya yatarak tedavi gören klinik ve endoskopik bulgularla GÖRH (noneroziv ve eroziv) tanısı almış, çalışmaya katılmayı kabul eden 94 olgu (47 NERH, 47 ERH) ile herhangi bir hastalığı olmayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 47 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hasta grup ile kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, medeni hal bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktur. Hasta grubun daha fazla kiloya sahip olduğu ve kentsel bölge yaşayanların sayısının daha fazla olduğu saptanmıştır. Demografik veriler kaydedildikten sonra, hasta ve kontrol grubuna HAD ve SF36 ölçeği uygulandı. Sonuçlar değerlendirilerek, HAD-D, HAD-A ve SF36 alt ölçek skorları hesaplanarak kaydedildi. Hasta grubun HAD-D ve HAD-A skoru kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek olarak bulundu. SF-36 Ölçeği sekiz alt grubu; fiziksel fonksiyon, fiziksel kısıtlılık, emosyonel kısıtlılık, enerji-güçsüzlük oranı, emosyonel iyilik, sosyal fonsiyon, ağrı, genel sağlık skorları hesaplandı ve hasta grubunda anlamlı olarak düşük saptandı. Endoskopik bulgulara göre hasta grubu üç alt gruba ayrıldı; noneroziv reflü hastalığı, eroziv reflü hastalığı ve Barret özofagus. HAD-D skoru özofajit varlığından anlamlı oranda etkilenmiş ve yüksek bulundu. HAD-A skorları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. SF-36 alt ölçeklerinde genel olarak düşüklük üç grupta da benzer bulundu. Sonuç olarak GÖRH etyolojisinde yüksek VKİ, ilaç kullanımı ve kentsel yaşamın etkili olduğu saptandı. Reflü hastalarında HAD-A, HAD-D skorları yüksek, SF-36 skorları düşük bulundu. Özofajit varlığı HAD-D skorunu etkilerken HAD-A üzerinde istaktiksel olarak anlamlı değişiklik yapmadığı, SF-36 alt tiplerinden ise emosyonel iyilik, genel sağlık, enerji-güçsüzlük oranı skorlarında anlamlı düşüklük yaptığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of anxiety and depression on epidemiologic factors such as gender and education, the effects of anxiety and depression on interactions with disease activity, the difference GERD cases who were followed up in the department of Internal Medicine of Trakya University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology. The study was conducted by 94 patients (47 NERD, 47 ERD) who had been diagnosed as gastroesophageal reflux diease (GERD) with clinical and endoscopic findings and who accepted to participate. Fourty-seven healthy controls who did not have any disease and agreed to participate voluntarily were enrolled. No significant difference was found between the patient and control groups in terms of age averages and gender distributions. It was found that the patient group had more weight and the number of people living in urban areas was higher. After the demographic data were recorded, the HAD and SF-36 scale was applied to the patient and control group. The results were evaluated and HAD-D,HAD-A and SF-36 subgroup scores were calculated and recorded. HAD-D and HAD-A scores of the patient group were significantly higher than the control group. SF-36 Scale has eight subgroups; physical function, physical limitation, emotional limitation, energy-weakness ratio, emotional well-being, social function, pain, general health scores were calculated and significantly lower in the patient group. According to endoscopic findings, the patient group was divided into three subgroups; non-erosive reflux disease, erosive reflux disease, and Barret's esophagus. HAD-D score was significantly affected by the presence of esophagitis and was found to be high. There was no significant difference between HAD-A scores. SF-36 subscales were generally similar in three groups. In conclusion, high BMI, drug use and urban life were found to be effective in the etiology of GERD. HAD-A, HAD-D scores were high and SF-36 scores were low in reflux patients. While the presence of esophagitis affected HAD-D score, it was found that there was no statistically significant change in HAD-A, and SF-36 subtypes had a significant decrease in emotional well-being, general health, and energy-weakness ratio scores.