Akdeniz Üniversitesi Kampüsü'nün yarasa türleri ve aktivite yoğunlukları üzerine araştırmalar
Investigations on bats species and activity densities atAkdeniz University Campus
  1. Tez No: 624771
  2. Yazar: ÖNDER COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Kampüsü ve yakın çevresindeki yarasa türleri müdahalesiz yöntemler ile tespit etmek amaçlanmıştır. Yarasa türlerinin tespiti için müdahalesiz bir yöntem olan gerçek zamanlı ultrasonik ses kaydı metodu uygulanmıştır. Bu kapsamda, habitat yapısı ve konuma göre kampüsün 8 farklı noktasına Nisan 2018 Kasım 2018 tarihleri arasında ses kayıt cihazı (Batcorder 3.1) yerleştirildi. Toplam 31 gün kayıt alındı. Kaydedilen sesler analiz yapılmak üzere Apple Mac Book OSX 10.10.1 diz üstü bilgisayara aktarıldı. Lisanslı bcAdmin, bcAnalyze ve batIdent programları kullanılarak sesler filtrelendi, veri tabanı ile karşılaştırıldı ve sesler analiz edilerek türler teşhis edildi. Yarasaya ait toplam 49571 ses kaydı alınmıştır. Ses kayıtlarının analizi sonucunda 3 familya ait toplam 12 yarasa türü tespit edildi. Bunlar sırasıyla; Pteropodidae familyasından Rousettus aegyptiacus, Vespertilionidae familyasından Myotis blythii, Nyctalus noctula, Eptesicus serotinus, Pipistrellus pipistrellus, Pipistrellus pyqmaeus, Pipistrellus kuhlii, Pipistrellus nathusii, Hypsugo savii, Barbastella barbastellus, Miniopterinae familyasından Miniopterus schreibersii'dır. Yapılan arazi çalışmalarında en sık ses kaydı alınan tür Pipistrellus pipistrellus olduğu ve en sık gözlenen yarasa türünün Rousettus aegyptiacus olduğu görülmüştür. Her iki yarasa türü çalışma zaman aralığındaki tüm aylarda görülmüştür. Aylara göre değerlendirildiğinde ise, en az kayıt edilen yarasalar Mayıs ayında Nyctalus noctula ve Eylül ayında ise Nyctalus leisleri türleri olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen yarasa aktivitesi ve çeşitliliği, şehir ekosisteminin bir parçası olarak kampüsün yarasalar için önemli alan olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to detect bat species at Akdeniz University Campus and its surroundings using non-invasive methods. In this purpose, real-time ultra-sonic sound detector (Batcorder 3.1) was used. Batcorder was placed to 8 different locations according to location and habitat type of Campus. Bat calls were recorded at these 8 locations as a total of 31 days. Recorded calls were analysed with bcAdmin, bcAnalyze and batIdent software in Apple Mac Book OSX 10.10.1. As a total, 49571 bat calls were recorded. As a result of analyses, 12 bat species belonged to 3 families were detected. These species were respectively; Rousettus aegyptiacus (Pteropodidae), Myotis blythii, Nyctalus noctula, Eptesicus serotinus, Pipistrellus pipistrellus, Pipistrellus pyqmaeus, Pipistrellus kuhlii, Pipistrellus nathusii, Hypsugo savii, Barbastella barbastellus (Vespertilionidae) and, Miniopterus schreibersii (Miniopterinae). The most common species was Pipistrellus nathusii and highest number of calls were recorded for this species as well. Rousettus aegyptiacus was directly observed. Both species were recorded and/or directly observed in each month during the study period. The lowest number of calls recorded for Nyctalus noctula and Nyctalus leisleri. The lowest activity was detected in May for Nyctalus noctula and in September for Nyctalus leisleri. The results indicate that Akdeniz University Campus as a part of Urban Ecosystem is an important area for bat species diversity and bat activity.