Sağlık çalışanlarının yaşadığı örgütsel çatışma, örgütsel stres, iş yaşam kalitesi, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship among organizational conflict, organizational stress, quality of work-life, job satisfaction and turnover intention experienced by health workers
  1. Tez No: 624840
  2. Yazar: FIRAT SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Örgütsel çatışma, örgütsel stres, iş tatmini ve iş yaşam kalitesi sağlık çalışanlarını çalışma ortamını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle iş ortamında yaşanan iş stresinin ve örgütsel çatışmanın sağlık çalışanlarının iş tatmini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği değerlendirilmektedir. Çalışma bir kamu hastanesi olan Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanlarından kota örneklem metodu ile belirlenmiş 325 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Çalışmada ölçüm aracı olarak 5 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini değerlendiren sorular yer alırken, ikinci bölümünde iş tatmin ölçeği, üçüncü bölümünde örgütsel çatışma ölçeği, dördüncü bölümünde işten ayrılma niyeti ölçeği, beşinci bölümünde iş yaşam kalitesi ölçeği ve son bölümünde ise örgütsel stres ölçeği yer almaktadır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yüzeyel geçerliliğinin değerlendirilmesinde uzman görüşü alınmış, yapı geçerliliğinin değerlendirilmesinde ise AMOS 24 istatistik yazılımı ile yapısal eşitlik modelinde doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Yüzeyel ve yapı geçerliliği elde edilen ölçeklerin güvenilirlik analizlerinde ise Cronbach Alfa ve bileşik güvenilirlik katsayılarından yararlanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için Pearson korelasyonu ve stepwise metodu ile kontrol değişkenli doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre katılımcıların iş tatmini ile iş yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların örgütsel stres, örgütsel çatışma ve işten ayrılma niyetleri arasında da pozitif yönlü ilişki görülmüştür. Ayrıca katılımcıların iş tatmini ve iş yaşam kalite seviyeleri ile örgütsel stres, örgütsel çatışma ve işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu bulguların yanı sıra katılımcıların iş tatmininin ve iş yaşam kalitesinin işten ayrılma niyetlerini negatif yönde etkilediği görülmüştür. Bu bulgulara göre sağlık çalışanlarının algıladıkları iş tatmin ve iş yaşam kalitelerinin yaşadıkları örgütsel stres ve örgütsel çatışma tarafından olumsuz yönde etkilendiği, ayrıca sağlık çalışanlarının algıladıkları iş tatmininin ve iş yaşam kalitelerinin işten ayrılma niyetlerini azaltıcı en önemli faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational stress, organizational conflict, job satisfaction and quality of work-life are among the important factors affecting the working environment of health workers. It is considered that job stress and organizational conflict, especially in the work environment, adversely affect job satisfaction and the quality of work-life of health workers. The study was applied to 325 healthcare workers who were determined by the quota sampling method from the employees of Gulhane Educational Research Hospital, a public hospital. A survey consisting of 5 sections was used as a measurement tool in the study. In the first part of the survey, there are questions evaluating the socio-demographic characteristics of the participants, in the second part, there is job satisfaction scale, in the third part there is organizational conflict scale, in the fourth part there is turnover intention scale, in the fifth part there is quality of work-life scale and in the last part there is organizational stress scale. Expert opinion was taken in the evaluation of the face validity of the scales used in the research while confirmatory factor analysis (CFA) was applied in the structural equation model with the AMOS 24 statistical software in the evaluation of construct validity. Cronbach's Alpha and composite reliability coefficients were used in the reliability analyses of the scales obtained from face and construct validity. Pearson correlation and linear regression analysis with stepwise method and control variables were used to test the research hypotheses. According to the results of the analysis, a positive correlation between job satisfaction and quality of work-life was determined. A positive correlation was also found among the participants' organizational stress, organizational conflict and turnover intention. Besides, negative correlations were found between participants' job satisfaction and quality of work-life levels and organizational stress, organizational conflict, and their turnover intention. In addition to these findings, the participants' job satisfaction and quality of work-life were found to have a negative impact on their turnover intention. According to these findings, health workers' perceived job satisfaction and quality of work-life are adversely affected by the organizational stress and organizational conflict they experience, furthermore, it was concluded that the perceived job satisfaction and quality of work-life of health workers are the most important factors in reducing their turnover intention.