Bornova ilçesinde (İzmir) kiracılığın mekânsal dağılışı
Spatial distribution of tenancy in Bornova district (İzmir)
  1. Tez No: 624878
  2. Yazar: NECLA CİTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ALİAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Bornova'da (İzmir) kiracılığın mekânsal dağılışına etki eden unsurların emlakçıların bakış açısıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında günümüzün en büyük sorunlarından biri olan konut sorunları ve konut sorunlarına karşı geliştirilen politikaların yetersizliği kapsamında gerekli araştırmalar yapılarak, birinci bölümde bu sorunlar incelenmiş ve alandaki çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın oluşum aşamasında birçok makale, tez, kitap ve dergi gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın evrenini Bornova (İzmir) ilçesi, örneklemini ise Bornova ilçesinde bulunan 132 emlakçı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında analizi gerçekleştirilecek olan veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anketlerle elde edilen veriler IBM SPSS STATISTICS 24 programı ile araştırmanın konusuna ve ulaşmak istenilen amaca yardımcı olması adına bazı analiz ve testlere tabi tutulmuştur. Öncelikle anket uygulanan her çalışmada yapılması gereken güvenilirlik analizi ve normallik testi kullanılmıştır. Normallik testi uygulandığında konut kiralarının ve tüm etkenlerin normal dağılıma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Güvenirlilik analizinde Cronbach's Alpha değerleri hesaplanmıştır. Her bir birimin ortalaması IBM SPSS programı üzerinden hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda kiracılığın dağılımını ısınma sistemi, asansörün olması, binanın otoparkının bulunması, evin eşyalı olması, bulunduğu konum, konutun bulunduğu kat sayısı, konutun bulunduğu topografya gibi unsurların etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the level of spatial distribution of tenants in Bornova district. Within the scope of this study, necessary researches have been made on the housing problem which is one of the biggest problems of today and the insufficiency of the policies developed against the housing problem. In the first section, these problems are examined and the studies in this field are given. Many articles, the thesis, books and journals were used in the formation phase of the study. The population of the study consists of Bornova district of İzmir province. The sample of the study consists of 132 real estate agents in Bornova district. The data to be analyzed within the scope of the study was collected through a questionnaire. The data obtained from the questionnaires were subjected to some analyzes and tests with the program of IBM STATISTICS 24. First of all, reliability analysis and normality test were used in each study. When normality test was applied, it was observed that house rents and all factors have normal distribution. Cronbach's Alpha values were calculated in reliability analysis. The average of each unit was calculated using IBM SPSS program. According to the findings of the study, the distribution of the tenancy has been affected by many factors such as heating system, the presence of elevators, parking, the house being furnished, the location, the number of floors.