Tüketim alışkanlıkları ve alışveriş bağımlılığının psiko-sosyal nedenleri ve sonuçları: Tunceli ili örneği
Psycho-social causes and consequences of consumption habits and shopping addiction: The case of Tunceli province
  1. Tez No: 624879
  2. Yazar: LİZGE CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alışveriş bağımlılığı ile ilişkili etkenleri inceleyen bu çalışmada, konuyla ilgili edebiyat incelemesinin ardından Tunceli ilinde gerçekleştirilen anket çalışmasıyla birincil veriler toplanmakta, analiz edilmekte ve sonuçlar yorumlanmaktadır. Alışveriş bağımlılığının küçük ölçekli illerde yeterince araştırılmadığı ve yeteri kadar saha çalışmasının olmadığı görülmektedir. Bu bağlamda çalışmada; alışveriş, alışveriş bağımlılığı, alışveriş bağımlılığının nedenleri, sonuçları teorik düzeyde öncelikle incelenmektedir. Ardından belirlenen veri toplama araçlarından yararlanılarak elde edilen bilgilerle alışveriş bağımlılığıyla ilişkili etkenler ile tüketim davranışımıza bağlı olarak artan olumlu ya da olumsuz etkiler ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak ve popüler kültürün getirdiği bazı eğilimlerle artan, alışveriş bağımlılığı ve tüketim alışkanlıkları, bu çalışmada yerel düzeyde incelenerek tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which investigates the factors related to shopping addiction, the primary data are collected, analyzed and interpreted with a survey conducted in Tunceli following literature review. It is seen that shopping addiction has not been investigated sufficiently in small-scale provinces and there is not enough fieldwork. In this context; shopping, shopping addiction, causes and consequences of shopping addiction are examined primarily at theoretical level. Then, with the help of the data collection tools, it is tried to reveal the factors related to shopping addiction and increasing positive or negative effects depending on our consumption behavior. In this study, shopping addiction and consumption habits, which have increased in recent years due to technological developments and some trends brought by popular culture, will be examined and discussed at local level.