PH döngü modeli ve farklı tamir yöntemleri uygulanan zirkonya seramiklerinin bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength of zirconia ceramicsapplied with PH-cycling model and different repairmethods
- Tez No: 624897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL DİNÇ ATA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYKAL YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; üç farklı yüzey işlemi (kontrol grubu, air abrazyon ve Er:YAG lazer) uygulanarak iki farklı tamir kiti (Cimara ve Bisco Intraoral Tamir Kiti) ile tamir edilen ve farklı yaşlandırma yöntemleri (pH döngüsü ve termal döngü) ile yaşlandırılan Yttria Stabilize Zirkonya (Y-TZP) seramiklerinin makaslama bağlanma dayanımlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Y-TZP seramik bloklar (N=120) (Aidite, Zir Dental, Qinhuangdao, Çin) (6 mm x 8 mm x 8 mm) farklı yüzey işlemi için rastgele üç eşit gruba ayrıldı: (a) kontrol grubu (üretici firmanın önerdiği yüzey işlemleri), (b) air abrazyon ve (c) Er:YAG lazer. Yüzey işlemlerinden sonra, bloklara aşağıdaki tamir kitlerinden biri uygulandı: (1) Cimara (Voco, Cuxhaven, Almanya) ve (2) Bisco İntraoral Onarım Kiti (Bisco, Schaumburg, IL, ABD). Kompozit rezin (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray, Japan) işlem gören yüzeylere tabakalanarak uygulandı ve ışıkla polimerize edildi. Tamir edilen örneklerin bir yarısı termal döngüye (n=10) (5.000 döngü), diğer yarısı pH döngüsüne (n=10) (6 ay) tabi tutulduktan sonra tüm örneklere makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Başarısızlık tipleri ışık mikroskobu altında incelendi. Veriler, üç yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırma testleri kullanılarak değerlendirildi (α=0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the shear bond strength of Yttria Stabilized Zirconia (Y-TZP) ceramics treated with three different surface treatments (no treatment, air abrasion and Er:YAG laser) and repaired with two different repair kits (Cimara and Bisco) followed by aging with two different aging methods (pH cycling and thermocycling). Materials and methods: Y-TZP ceramic blocks(N=120) (Aidite, Zir Dental, Qinhuangdao, China) (6 mm x 8 mm x 8 mm) were randomly and equally divided into three groups for different surface treatments: (a) control group (surface treatments recommended by the manufacturer) (b) air abrasion, and (c) Er:YAG laser. After surface treatment, one of the following repair kits was applied to the blocks: (1) Cimara (Voco, Cuxhaven, Germany) and (2) Bisco Intraoral Repair Kit (Bisco, Schaumburg, IL, USA). Resin composite (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray, Japan) was applied to the treated surfaces incrementally and light cured. Half of the repair samples were subjected to thermocycling (n=10) (5.000 cycles) and the other half to pH cycling (n=10) (6 months), and then shear bond strength test was applied to all specimens. Failure patterns were examined under a stereomicroscope. Data were evaluated by using three-way analysis of variance, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Bonferroni corrected paired comparison tests (α=0,05).