Endometriyum adenokarsinoma HEC1A hattında potasyum kanallarının rolünün araştırılması
Investigation of the role of potassium channels in endometrial adenocarcinoma HEC-1A cell line
  1. Tez No: 624925
  2. Yazar: EMEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Endometrial kanser, kadın üreme sisteminin en sık görülen tümörüdür. Kanserde, K+ ve K+ kanallarının, hücre siklüsünün G1 fazının ilerlemesinde ve hücre proliferasyonu üzerinde önemli rolü olduğu bildirilmiş. ATP'ye duyarlı K+ kanalı inhibitörü glibenklamid, voltaja duyarlı K+ kanalı inhibitörü 4-AP, Ca2+ ile aktive olan büyük kondüktans K+ kanalı ve voltaja duyarlı K+ kanalı inhibitörü TEA'nın proliferasyon ve migrasyon üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Endometriyum adenokarsinoma HEC1A hazır hücre hattı kullanıldı. K+ kanalı inhibitörlerinin proliferasyon üzerindeki etkisi, gerçek zamanlı hücre analiz cihazı ile gösterilmiştir ve migrasyon, yara iyileşme modeli ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the most diagnosed among infiltrating tumor of the female genital tract. In cancer, K+ and K+ channels have been reported to play an important role in the progression of G1 phase of cell cycle and cell proliferation. Endometrial adenocarcinoma HEC1A was used a cancer cell line. The effect of K+ channel inhibitors on proliferation was demonstrated by real-time cell analysis device and migration was shown by a wound healing model.