Karpal tünel sendromlu hastalarda hastalık şiddetine göre abduktor pollisis brevis kasının ultrasonografik bulgularının ve pinch kavrama kuvvetinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic parameters ofabductor pollisis brevis muscle and pi̇nch strength inpatients with carpal tunnel syndrome accordi̇ng todi̇sease severi̇ty
- Tez No: 624971
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS) hastalarında abduktor pollisis brevis (APB) kasındaki kantitatif ultrasonografik ölçüm parametrelerinin hastalık şiddeti ile ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel klinik olarak planlanan bu çalışmaya 76 hasta dahil edildi. Demografik verileri; yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi (BKI, kg/m2) ve dominant ekstremite bilgileri kaydedildi. Hastalar hastalık şiddeti açısından elektromiyografi (EMG) sonuçlarına göre normal, hafif, orta ve ağır olmak üzere gruplandırıldı. Hastaların APB kasının ultrasonografi (USG) ölçümleri transvers kesitte yapıldı. APB kasının kesit yüzey alanı (KYA) ve kalınlığı ölçüldü. Pinch kavrama kuvveti Saehan marka model SH50005 hidrolik pinch gauge cihazı ile 3 kez yapılarak ortalaması kayıt edildi. Kantitatif USG parametreleri ve pinch kavrama kuvveti gruplar arasında karşılaştırıldı ve bu verilerin EMG verileri ile korelasyonuna bakıldı. Bulgular: APB kasının KYA'sı hastalık şiddeti arttıkça azalmaktadır. APB kasının kalınlığı ağır KTS'li hastalarda belirgin olarak azalmıştır. Pinch kavrama kuvveti ağır KTS'li hastalarda diğerlerine göre belirgin şekilde azdır. APB kasının KYA'sı ile median sinirin distal motor latansı (DML) arasında yüksek korelasyon gözlenmektedir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre APB kasının kantitatif USG ölçümleri hastalık şiddetini değerlendirmede faydalı parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relation between quantitative muscle ultrasound (US) parameters of abductor pollisis brevis (APB) and disease severity in carpal tunnel syndrome. Materials and Methods: This cross-sectional, case-control clinical study has included 76 paitients. We recorded demographic parameters which include age, height, weight, body mass index and hand dominance of each patient. The patients were seperated into 4 groups by disease severity (normal, mild, moderate, severe) according to their nerve conduction and electromyography studies. In the transverse US images of the APB, we measured cross sectional area (CSA) and thickness of the muscle. Tip-to-tip pinch strength was measured with Saehan model SH50005 hydraulic gauge device 3 times and mean value was noted. Differences in muscle thickness, CSA, and pinch strength in 4 groups were analyzed. Corelation of these aforementioned parameters with electrodiagnostic study parameters were evaluated. Results: CSA of APB muscle decreases in response to increasing disease severity. Thickness and pinch strength are significiantly decreased in severe KTS. There is a significiant negative corelation between CSA of APB muscle and distal motor latency of median nerve. Conclusion: Quantitative US parameters of APB muscle is useful when evaluating desiase severity in carpal tunnel syndrome.