Deney hayvanlarında obezite tedavisi için mideye enjekte edilen botulinum toksin a'nın leptin, ghrelin, insülin ve glukagon üzerine etkileri
Effect of botulinum toxin a injected to stomach of rats over leptin, ghrelin, insulin and glucagon
  1. Tez No: 624973
  2. Yazar: SAFFET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ ATA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzün ciddi sağlık sorunlarından biri olan obezite, alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması durumunda fazla enerjinin vücutta yağ olarak birikmesi ile meydana gelen bir durumdur. Bu durum zaman içerisinde insülin metabolizmasını bozarak insülin direnci gelişimine, tip 2 diyabete ve kardiyovasküler patolojiler ile tüm sistemleri etkileyen morbid ve mortal hastalıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple günümüzde obezite önlenebilir ölüm sebepli bir“hastalık”olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin önlenmesinde ilk hedef obez hale gelmeden önlem alabilmektir. Obezite oluştuktan sonra ise öncelikle diyet tedavileri, yaşam standartlarında değişiklikler, spor ve hareket programları, medikal ilaç tedavileri ile yaklaşım önerilmektedir. Bunlarla çözüm bulunamaması durumunda ise cerrahi ve/veya cerrahiye destek tedaviler ön plana çıkmaktadır. Mideye botilinum toksin enjeksiyonun obezite tedavisindeki yeri ise günümüzde standartları belirlenememiş, uygulama yöntemleri tartışılan, literatürde olumlu veya olumsuz sonuçları tam olarak ortaya konulamamış bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı mideye botilinum toksin enjeksiyonunun vücut ağırlığı üzerine etkisi ile insülin, glukagon, ghrelin ve leptin üzerine etkilerini göstermektir. Çalışmanın hipotezi; mideye botilinum toksin enjeksiyonunu sonrasında vücut ağırlığında azalma ile insülin, glukagon, ghrelin ve leptin metabolizmasını da etkileyeceğidir. Çalışmada, kafeterya diyeti (CAF) ile obez hale getirilen Wistar - Albino türü dişi sıçanların midesine botilinum toksin enjeksiyonu sonrası kilo takibi yapıldı. Ayrıca serumlarında insulin, glukagon, ghrelin ve leptin düzeyleri ile oksidatif streste rol oynayan katalaz (KAT), süperoksid dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ile tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS) çalışıldı. Botilinum toksin'in iskemi etkisini araştırmak için de kahverengi ve beyaz yağ dokusunda vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) çalışıldı. Çalışmanın sonucunda diyetle indüklenen obezite modelinde deney hayvanlarında mideye botilinum toksini enjeksiyonunun, kilo verme üzerine etkisi olmadığı gösterilmiştir. İnsülin, ghrelin üzerine azaltıcı etkisi olduğu, glukagon üzerine artırıcı etkisi olduğu ama leptin üzerine etkisinin olmadığı gösterilmiştir. KAT üzerine artırıcı etkisi olurken, MDA, TBARS, SOD ve VEGF üzerine etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, which is one of the serious health problems of today, that is a condition of accumulation of excess calories as fat in the body when the calories are taken more than the calories consumed. Over time, insulin metabolism deteriorates, causing the development of insulin resistance, type 2 diabetes mellitus, morbid and mortal diseases affecting all systems along with cardiovascular pathologies. For this reason, obesity today is defined as a“disease”which may result in death. The first goal in the prevention of obesity is to take precautions before becoming obese. After obesity occurs, dietary therapies, changes in life standards, sports and movement programs, medical drug therapies are used. If no solution is found, surgical and/or support for surgical treatments are planned. The botulinum toxin injection into the stomach for the treatment of obesity is a method in which standards cannot be determined today, and the application methods are still being discussed. Also, the positive or negative results are not fully demonstrated in the literature. This study aimed to show the effects of botulinum toxin injection into the stomach on bodyweight and effects on insulin, glucagon, ghrelin, and leptin. The study hypothesizes that if it will also affect the metabolism of insulin, glucagon, ghrelin, and leptin with a decrease in body weight after the injection of botulinum toxin into the stomach. In the study, weight follow-up was performed after botulinum toxin injection into the stomachs of Wistar-Albino type female rats who were made obese by a cafeteria diet. Also, insulin, glucagon, ghrelin, leptin levels, oxidative stress hormones catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) were studied in their serums. Vascular endothelial growth factor (VEGF) was studied in brown and white fat tissue to determine the formation of ischemia of botulinum toxin at the injection site. As a result of the study, it was shown that botulinum toxin injection into the stomach in experimental animals did not affect weight loss in the diet-induced obesity model. It was also demonstrated that it decreases insulin and ghrelin secretion, increases glucagon secretion whereas no effect on leptin secretion. While it has an increasing effect on CAT, it has been shown not to affect MDA, TBARS, SOD, and VEGF.