Serebral palsili çocuklarda hedefe yönelik oyun temelli müdahalenin fonksiyonel performans üzerine etkisi
The effect of goal directed play based intervention on functional performance in children with cerebral palsy
- Tez No: 624982
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE EKİCİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma diparetik Serebral Palsili (SP) çocuklarda "Hedefe Yönelik Oyun Temelli Müdahale''nin (OTM) çocukların aktivite performansı ve memnuniyeti, ayrıca fonksiyonel performans üzerine etkilerini incelemek ve ailelerin bu yaklaşımdan duydukları memnuniyeti belirlemek amacıyla planlanmıştır. 30 diparetik SP'li çocuk ile tamamlanan çalışmada, randomize olarak 15'i nörogelişimsel tedavi alırken, diğer 15'ine ise ek olarak hedefe yönelik OTM haftada 2 kez 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Katılımcıların aktivite performans ve memnuniyet düzeyleri Kanada Aktivite Performans Ölçümüyle, fonksiyonel performansı Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri ile değerlendirilmiş olup ilk ve son değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, hedefe yönelik OTM sonrası ailelerin memnuniyet düzeyleri Görsel Analog Skala ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, hedefe yönelik OTM grubunun aktivite performans (p=0,001) ve memnuniyet (p=0,001) düzeylerinde ve çocukların fonksiyonel performansında iyileşme görülürken bakım veren yardımına duyulan ihtiyaç düzeyinde (p=0,001) ise azalma tespit edilmiştir. Kontrol grubunda aktivite performansı (p=0,007), fonksiyonel beceriler toplam puanı (p=0.004) ve bakım veren yardımı toplam puanında (p=0,041) artış görülürken, çocukların aktivite memnuniyet düzeyi, fonksiyonel beceriler ve bakım veren yardımı alt parametrelerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ayrıca, ailelerin hedefe yönelik OTM'den duydukları memnuniyetin yüksek olduğu saptanmıştır (9,33±1,04). Bu bulgular doğrultusunda, hedefe yönelik OTM'nin özellikle aktivite performans ve memnuniyet sonuçları üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, diparetik SP'li çocukların rutin tedavisine dâhil edilmesinin faydalı olacağı düşünülmüştür. Ayrıca olguların kendine bakım, mobilite, sosyal fonksiyon gibi performans alanlarındaki sorunlarının çözümüne yönelik bireysel müdahale yaklaşımlarının, hedefe yönelik OTM ile desteklenmesinin değerli olduğu görülmüştür. Bu bulgulara rağmen, hedefe yönelik OTM'nin uzun dönem takibinin yapıldığı ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of goal directed play based intervention (PBI) on children's occupational performance and satisfaction, as well as functional performance in children with diparetic Cerebral Palsy (CP) and to determine the level of satisfaction of families with this approach. In the study including 30 children with diparetic CP, 15 randomized children received neurodevelopmental treatment, while the other 15 received additional goal directed PBI twice a week for 10 weeks. Occupational performance and satisfaction levels of participants were evaluated with Canadian Activity Performance Measurement and functional performance was evaluated with Pediatric Disability Assessment Inventory and the pre and post values were compared. In addition, the satisfaction levels of the families after the goal directed PBI were determined with the Visual Analog Scale. As a result, there was an improvement in occupational performance (p = 0.001) and satisfaction (p = 0.001) levels and functional performance of children in the goal directed PBI group, while a decrease in the need for caregiver assistance (p = 0.001). In the last evaluations, occupational performance (p=0.007), functional skills total score (p=0.004) and caregiver assistance total score (p=0.041) were increased in the control group, but no statistically significant difference was found in the satisfaction levels, functional skills sub-parameters and caregiver assistance sub-parameters of the children. In addition, the satisfaction level of the families from the goal directed PBI were found to be high (9.33 ± 1.04). According to these findings, it is considered that it would be beneficial to include the goal directed PBI in the routine treatment of children with diparetic CP, especially because of its positive effects on activity performance and satisfaction results. Also, it was found to be important to support individual intervention approaches with goal directed PBI in order to solve the problems of cases in performance areas such as self-care, mobility, social function. Despite these findings, further studies are needed in terms of long-term effects of the goal directed PBI.