Mektep Müzesi dergisinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Mektep Müzesi magazine
- Tez No: 625052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
Bu çalışmada 14 Mayıs 1913 (1 Mayıs 1329) - 14 Mart 1914 (1 Mart 1330) tarihleri arasında yayınlanan Mektep Müzesi dergisinin transkript metnine ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Osmanlı Devleti , yayın hayatına Kahire topraklarında basılan Vakʻa-i Mısriyye (1828) gazetesiyle başlamıştır. Mektep Müzesi'ne kadar geçen 85 yıl içerisinde her çeşit alanda farklı periyotlarla ve muhtelif sayfa sayılarına sahip pek çok dergi ve gazete yayınlanmıştır. Dergi ve gazete gibi basın-yayın organları; döneminin kültürünün incelenmesi, değerlendirilmesi ve araştırılmasında birinci dereceden kaynaklardır. Özellikle geçiş dönemlerinde meydana gelen fikri değişimlerin izleri bu mecralarda açığa çıkar. Bu sebeple bu kaynaklar araştırmacılar tarafından günümüz Türkçesine çevrilmiş ve üzerine çalışmalar yapılmıştır. Mektep Müzesi, II. Meşrutiyet'in son dönemleri ve I. Dünya Savaşı'nın hemen öncesi olan çok önemli bir tarihte yayın hayatında yer almıştır. On beş günlük periyotlarla on iki sayı olarak yayınlanmıştır. Ahmet Edip tarafından çıkarılmış, Halide Edip ve Nakiye Elgün gibi dönemin meşhur isimlerine sayfalarında yer vermiştir. Siyaset dışında durarak ilmî ve fennî konulara değinmiş, Batı'daki çalışmalardan ve gelişmelerden haberler vermiş, kadınlara yönelik meseleleri işlemiş ve genel anlamda herkese hitap eden bir dergi olmayı amaçlamıştır. Amacımız böyle bir derginin varlığından haberdar etmek, tanıtmak, Latin harflerine çevirmek suretiyle kendisinden daha fazla istifade edilmesini sağlamak ve dergi hakkında elde ettiğimiz bilgileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transcript and evaluation of the Mektep Müzesi magazine published between 14 May 1913 (1 May 1329) and 14 March 1914 (1 March 1330) were included. The Ottoman Empire began its publication life with the newspaper Vakʻa-i Mısriyye (1828), which was published in Cairo. During the 85 years up to the Mektep Müzesi, many magazines and newspapers have been published in different periods with varying number of pages. Media sources such as magazines and newspapers are the primary resources to research, investigate and evaluate the culture of their own era. Traces of intellectual changes that occur especially in transition periods reveal in these channels. For this reason, these sources have been translated into contemporary Turkish by researchers and studies have been made on them. Mektep Müzesi, took place in a very important date range that is the last period of the Constitutional Monarchy and just before the First World War. It has been published as twelve issues with fifteen day periods. It was published by Ahmet Edip and included the famous names of that era such as Halide Edip and Nakiye Elgün in their pages. The magazine has stood out of politics, included scientific topics, gave news about the studies and developments in the West, handled issues intended for women and aimed to be a magazine appealing to everyone in general. Our aim in this study is to inform the existence of such a magazine, to introduce it, to make more use of it by translating it into Latin and to present the information we have obtained about it.