Zorunlu göçle Türkiye'ye gelen Suriyelilerin entegrasyonu: İstanbul ili örneği
Integration of Syrians coming to Turkey through forced migration: The case of İstanbul
- Tez No: 625053
- Danışmanlar: PROF. DR. ASSİYE AKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan yönetim karşıtı protestolar Suriye rejiminin protestoculara şiddetle karşılık vermesiyle iç savaşa dönüşmüştür. Bugüne kadar devam eden çatışmalar; 400 bin civarında insanın yaşamını yitirmesine, 6,5 milyona yakın kişinin de Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak gibi komşu ülkeler başta olmak üzere diğer ülkelere göç etmesine yol açmıştır. Türkiye, Suriye'de yaşanan iç karışıklıklardan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. İç savaşın başlamasından bugüne kadar 3,614,108 Suriyeli Türkiye'ye sığınmıştır. Çalışmamızda Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli göçmenlerin Türk toplumuna entegrasyon düzeylerini İstanbul ili örneği üzerinden saptayarak, bu kişilere yönelik en uygun entegrasyon politikalarını belirlemek hedeflenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye'de Suriyeli göçmenlerin en çok bulunduğu şehir olan İstanbul'da, Suriyeli göçmenlerin en yoğun yaşadığı 21 ilçede, 18-73 yaş aralığında 34 Türk vatandaşı ve 35 Suriye kökenli göçmenle toplamda 69 kişiyle mülakat yapılmıştır. Bu bağlamda elde edilen en temel bulgular şu şekildedir; Türk halkı göçün ilk yıllarında Suriyeli göçmenlere karşı olumlu bakış açısına sahipken, ülkede özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşanan bazı olumsuz olaylar ve bu olayların özellikle sosyal medyada abartılı bir dille aktarılması, işsizlik ve asayiş oranlarının artması gibi bazı durumların Suriyeli göçmenlerle ilişkilendirilmesi Türk halkının Suriyeli göçmenlere yönelik ilk yıllardaki olumlu yöndeki bakış açısının negatife dönmesine neden olmuştur. Ancak, Türk toplumunun Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenleri dışlama, ötekileştirme ve onlara kötü muamelede bulunma seviyesinin yüksek olmadığı da araştırmanın bulguları arasındadır. İslam dininin Suriyeli göçmenlerin sosyal entegrasyonunda ve Türk halkının kabulünde çok etkili bir parametre olduğu ancak Türk katılımcıların büyük çoğunluğunun Suriyeli göçmenleri uyum konusunda başarısız bulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The anti-government protests that began in Syria in 2011 turned into a civil war when the Syrian regime reacted violently to the protesters. These conflicts that have continued until today have led to the death of around 400 thousand people and emigration of 6,5 million people to other countries, especially neighboring countries such as Turkey, Lebanon, Jordan and Iraq. Turkey is one of the countries most affected by the internal turmoil in that country. Since the beginning of the civil war, 3.614.108 Syrians have taken refuge in Turkey. In our study sample via Istanbul, Syrian immigrants in the temporary protected status in Turkey, we determined the level of integration of the Turkish community. Also it is aimed to determine the most appropriate integration policies for these people. In Istanbul, the city where the highest number of Syrian refugees in Turkey are located, in 21 districts where Syrian immigrants live most, interviews were conducted with 34 Turkish citizens and 35 Syrian migrants, with a total of 69 people between the ages of 18-73. In this context, the current situation of the integration of Syrian migrants in Turkish society regarding socio-cultural, socio-economic, education, law, policy, security and crime dimensions was determined. The most basic findings are as follows; While the Turkish people had a positive attitude towards the Syrian migrants in the first years of migration, some negative incidents in the country, especially in big cities such as Istanbul, conveying of these incidents using an exaggerated language, especially on social media, and association of some issues such as unemployment and increased crime rates with Syrian migrants have caused the Turkish people's positive attitude towards Syrian migrants to become negative. However, the not-so-high level of exclusion, marginalization and ill-treating Syrian refugees living in Turkey by the Turkish society, are also among the findings of the research study. It is seen that Islam is a very effective parameter in the social integration of Syrian immigrants and the acceptance of the Turkish people, but that the majority of the Turkish participants think that the Syrian immigrants fail to adapt.