Deneysel katarakt modelinde epigallokateşin gallat, sesamol ve ellajik asit'in etkisi
The effects of epigallocatechi̇n gallate, sesamol and ellagic acid on experimental cataract model
- Tez No: 625207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Katarakt, dünyada görme azlığı yapan nedenler arasında ilk sırada yer almakta ve insidansı yaş ile artmaktadır. Bu çalışmada sodyum selenitle oluşturulan deneysel katarakt modelinde epigallokateşin gallat, sesamol ve ellajik asit'in kataraktı önleyici etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, 35 adet Spraque Dawley türü rat randomize olarak beş eşit gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen birinci grup hariç yavru ratlara doğumlarının 9. gününde subkutan sodyum selenit enjeksiyonu yapılmıştır. Postpartum 10-14. günler arasında sham grubu olarak belirlenen ikinci gruba 50 mg/kg/gün serum fizyolojik, epigallokateşin gallat grubu olarak belirlenen üçüncü gruba 50 mg/kg/gün epigallokateşin gallat, sesamol grubu olarak belirlenen dördüncü gruba 50 mg/kg/gün sesamol ve ellajik asit grubu olarak belirlenen beşinci gruba 200 mg/kg/gün ellajik asit intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Katarakt evrelemesi yapıldıktan sonra lensler kapsülleriyle beraber çıkarılıp glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), total antioksidan (TAS) ve total oksidan (TOS) seviyeleri analiz edilmiştir. Ortalama katarakt evreleri sham, epigallokateşin gallat, sesamol ve ellajik asit grubunda sırasıyla 3.50±1.41, 0.21±0.57, 0.57±1.01, 0.28±0.57 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cataract is the most common cause of blindness worldwide and its incidence is likely to increase with age. The aim of this study is to investigate whether epigallocatechin gallate, sesamol and ellagic acid have protective effects on experimental cataract model formed by sodium selenite in rats. In this study, thirty-five Spraque Dawley rats were randomly divided to form five groups. Subcutaneous sodium selenite injection was applied to all the newborn rats except the control group on postpartum nineth day, and between 10th and 14th days; rats in sham group were administered 50 mg/kg /day saline solution, rats in epigallacatechin gallate group were administered 50 mg/kg day epigallacatechin gallate, rats in sesamol group were administered 50 mg/kg/day sesamol and rats in ellagic acid group were administered 200 mg/kg/day ellagic acid intraperitoneally. The grading of cataract development was performed and the lenses were extracted with capsules. Glutathion (GSH), malondialdehyde (MDA), total antioxidant ( TAS) and total oxidant (TOS) levels were analyzed in the lens samples. The mean cataract levels in the sham, sham epigallocatechin gallate, sesamol and ellagic acid groups were found as 3.50±1.41, 0.21±0.57, 0.57±1.01, 0.28±0.57 respectively.