Antepfıstığında çiçek salkımı seyreltmesinin verim, kalite ve periyodisite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of inflorescence thinning on yield, quality and alternate bearing in pistachio
  1. Tez No: 625208
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Antepfıstığı, bölgemizin en önemli meyve türlerinden birisi olup, kurak ve yarı kurak alanlar için önemli bir potansiyele sahiptir. Antepfıstığında periyodisiteden dolayı düzenli verim alınamamaktadır. Ürünün çok olduğu yıllarda antepfıstığı ağaçlarında, bir yıllık dallar üzerinde oluşan çiçek salkımlarının çok olması nedeniyle salkım seyrelmesi meydana gelmekte ve bir salkım üzerinde 5-8 adet meyve kalmaktadır. Bu şekilde 1 yıllık dalın gücü daha çok salkım iskeletlerine harcanmakta, bu dallarda hem periyodisitenin kaynağı olan karagöz dökümleri şiddetli olmakta, hem de meyvelerde kalite düşük olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bölgemizde yaygın olarak yetiştirilen Uzun antepfıstığı çeşidinde salkım seyreltmesinin gelişme, verim, kalite ve periyodisite üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla antepfıstığı ağaçlarında çiçeklenme başlamadan önce salkım seyreltmeleri yapılmış ve seyreltmelerin gelişme, verim, kalite ve periyodisite üzerine etkileri belirlenmiştir. Salkım seyreltmesi uygulamaları tesadüf blokları deneme desenine göre 4 yinelemeli olarak yapılmış ve bu amaçla 20-25 yaşlarında 20 adet ağaç seçilmiştir. Bunlarda 5 farklı salkım seyreltme uygulaması yapılmış olup, bunlar 1 salkım bırakma, 2 salkım bırakma, 3 salkım bırakma, 4 salkım bırakma ve kontroldür. Seçilen ağaçların üzerindeki bütün dallarda salkım seyreltmesi yapılmıştır. Kontrolde ise seyreltme yapılmamıştır. Salkım koparma işlemi, çiçeklenme henüz başlamadan önce yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre antepfıstığında salkım seyreltme uygulamalarının kontrole göre salkımdaki meyve sayısını %112 oranında arttırdığı, verimi %39.5 oranında arttırdığı, periyodisitenin kaynağı olan karagöz dökümünü azaltarak dalda kalan karagöz oranını %46 oranında arttırdığı, sürgün uzunluğunu %71 oranında arttırdığı, dolu meyve oranında ise %9.76 oranında artış sağladığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, salkım seyreltme, verim, kalite, periyodisite.
Özet (Çeviri)
Pistachio is one of the most important fruit species in our region and has an important potential for arid and semi-arid areas. Regular yield can not obtained from the pistachio trees due to alternate bearing. In the“on year”of pistachio trees, because of the large number of flower clusters that occur on annual branches, the cluster abscission occurs and 5-8 fruits remain on a cluster. In this way, the energy of 1-year branches was more spent on cluster skeletons and in these branches, both fruit bud abscissions which are the sources of alternate bearing is severe and fruit quality is low. The aim of this study is to determine the effects of cluster thinning on growth, yield, quality and alternate bearing in the Uzun pistachio cultivar which are widely grown in our region. For this purpose, clusters were removed by hand before the flowering in pistachios and the effects of thinning on growth, yield, quality and alternate bearing were determined. Cluster thinning applications were made with 4 replications according to randomized blocks trial design and for this purpose 20 trees which were 20-25 years-old were selected. In these trees, 5 different cluster thinning were applied and they were 1 clustering, 2 clustering, 3 clustering, 4 clustering and control. Cluster thinning was applied to all branches of the trees. No thinning was done in the control. The thinning was done before the flowering. According to the results obtained from the study, the cluster thinning application increased the number of fruits in the cluster by 112%, yield increased by 39.5%, decreased the flower bud abscission which was the source of alternate bearing, increased the shoot length by 71% and increased the filled nut rate by 9.76% in pistachios. KEYWORDS: Pistachio, cluster thinning, yield, quality, alternate bearing.