Ağız solunumu olan çocuklarda ağız diş sağlığı durumunun belirlenmesi
Oral health status of children with mouth breathing
  1. Tez No: 625212
  2. Yazar: ELİF BALLIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UZAMIŞ TEKÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ballıkaya, E. Ağız Solunumu Olan Çocuklarda Ağız Diş Sağlığı Durumunun Belirlenmesi. Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. Ağızdan solunum; çocuklarda sık karşılaşılan önemli bir sağlık problemidir. Solunum sistemindeki bir engel nedeni ile burundan solunum devam edememekte ve bu durum birey tarafından ağız solunumu ile tolere edilmektedir. Çocukluk yaş grubunda, üst hava yolunda kısmi ya da tam tıkanıklık ve hava akımında azalmaya yol açan temel neden adenotonsiller hipertrofidir. Adenotonsiller hipertrofi en sık ve ciddi olarak 4-8 yaşlar arasında görülmekte ve ağız solunumu prevalansı %9-40'a kadar dağılım göstermektedir. Ağızdan solunum, çocuklarda atipik yutkunmaya, çeşitli maloklüzyonlara, düzensiz kraniyofasiyal gelişime neden olabilmekte, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışma, H.Ü. Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran, sistemik sağlık sorunu bulunmayan, adenotonsiller hipertrofi tanısına bağlı ameliyat endikasyonu konulmuş, ağızdan solunum yapan 150 çocuğun ağız diş sağlığı durumlarını incelemek üzere planlanmış ve yürütülmüştür. H.Ü Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alındıktan sonra, adenoidektomi/tonsillektomi endikasyonu konulmuş çocuklar, operasyon öncesi araştırmacı tarafından H.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Kliniği'ne çağırılmış ve veriler hastaların velilerine uygulanan bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Velilerden yazılı onam alındıktan sonra, çocukların ağız-diş muayeneleri ayna, sond ve ünit ışığı altında; hava su spreyi ile dişler kurutularak yapılmıştır. Diş çürükleri; DMFT/DMFS ve ICDAS II indeksleri ile, diş eti sağlığı ve plak durumu ile ilişkili kayıtlar ise gingival indeks ve plak indeksi kullanılarak değerlendirilmiş ve kaydedilmiştir. Ayrıca çocuklarda posterior, anterior ve kanin diş ilişkileri, çapraşıklık durumu değerlendirilmiştir. Yaşları 3-15 yaş arasında değişen toplam 150 çocuğun ortalama yaşı 5,92±2,55 olup %51,3'ü erkektir. Diş çürüğü için ortalama indeksler sırasıyla; dmft=3,81±3,55; dmfs=9,71±1,07; DMFT=0,41±0,96, DMFS=0,6±1,5 olarak bulunmuştur. Çocukların %67,3'ünde kaviteli diş çürüğü gözlenmiş olup, ICDAS II indeksi ile değerlendirme yapıldığında tüm dişleri sağlıklı olan çocuk bulunmadığı, çocukların %15,0'ında başlangıç seviyesinde, %42,0'ında orta seviyede ve %62,0'ında ise ileri seviyede çürük diş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ballıkaya, E. Oral Health Status of Children with Mouth Breathing. Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Specialty Thesis in Pediatric Dentistry, Ankara, 2015. Mouth breathing is an important health problem, commonly encountered in children. Due to an obstruction in the respiratory system, individuals can not breathe through the nose and tolerate breathing via the mouth. In pediatric age group, adenotonsillar hypertrophy is the main reason causing partial or complete upper airway obstruction and reduction in airflow. Adenotonsillar hypertrophy occurs most frequently and seriously between 4-8 years with the prevalence varying from 9% to 40%. Mouth breathing may cause atypical swallowing, various malocclusions and irregular craniofacial development as well as may negatively affect oral and dental health.This study was planned to determine the oral health status of 150 children with mouth breathing, referred to the Department of Otorhinolaryngology in Hacettepe University and will be operated because of adenotonsillar hypertrophy. After The approval of the Local Ethics Committee of Hacettepe University, a questionnaire was conducted to the parents before the operation. Written informed consents were obtained from the parents and the children were examined using dental mirrors and explorers under dental unit lighting by air-drying the teeth. Oral health status was evaluated with DMFT/S, dmft/s, ICDAS II, dental plaque and gingival indices. Furthermore, posterior teeth, anterior teeth and canine relationships as well as crowding were also evaluated. Of the 150 children aged 3-15, 51.3% was male and the mean age was 5.92±2.55 years. Regarding tooth caries, mean dmft was 3.81±3.55, mean dmfs was 9.71±1.07, mean DMFT was 0.41±0.96 and the mean DMFS was 0.6±1.5. Among the children, according to the ICDAS II index none had healthy teeth, 67.3% had cavitated dental caries, 15.0% had initial, 42.0% had moderate and 42.0% had extensive caries.