Suçsuzluk karinesi
The presumption of innocence
- Tez No: 625294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AYGÜN EŞİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Suçsuzluk karinesi, kişinin suçluluğu mahkeme kararı ile kesinleşene kadar suçsuz sayılmasını ifade etmektedir. Karine İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde de yer almaktadır. Bunların yanında, birçok uluslararası belgede yer alan bu karine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. Maddesindeki adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarındandır. AİHS'in 6/2. maddesi“Bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar masum sayılır”demektedir. Bu çalışmanın konusu suçsuzluk karinesidir. Konu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6/2. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Presumption of innocence means that a person is considered innocent until his guilt is finalized by a court decision. Presumption is also included in the Universal Declaration of Human Rights and the European Convention on Human Rights. Furthermore, this assumption, which is included in many international instruments, is one of the most important elements of the right to a fair trial under Article 6 of the European Convention on Human Rights. European Convention on Human Rights. Article 6§2 of the European Convention on Human Rights says“Everyone charged with a criminal offense shall be presumed innocent until proved guilty according to law.”. The subject of this study is presumption of innocence. This issue is dealt with in the context of the main rule of article 6§2 of The Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms and the case-law of the European Court of Human Rights.