Anayasal bağlamda suçsuzluk karinesi
Presumption of innocence in the Constitutional context
- Tez No: 643876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Suçsuzluk karinesi, suç isnadı altına olan bir kişinin suçluluğu kesin bir mahkeme hükmü ile ispatlanıncaya kadar suçsuz sayılmasını ifade eden evrensel bir hukuk ilkesidir. Suçsuzluk karinesi, yargılama sırasında bireyin suçlu olduğu ön kabulünü reddederek yargılamanın adil olmasını ve yargılanan kişiye suçlu gibi muamele edilmemesini garanti eder. Adil yargılanma hakkının bir unsuru olan suçsuzluk karinesi niteliği itibariyle ceza hukukuna ilişkin önemli bir ilkedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere birçok uluslararası belgede yer alan karine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarında da ilk defa 1982 Anayasası'yla birlikte açıkça düzenlenmiştir. Bununla birlikte karine, önceki anayasalarda açıkça olmasa da bağlantılı ilkeler ve özellikle 1961 Anayasası ile Türk hukuk sistemine giren Anayasa Mahkemesi kararlarıyla izlerini göstermeye başlamıştır. Yalnızca yargılama yapan mahkeme değil, tüm kişi ve kurumlar karineye saygı gösterme yükümlülüğü altındadır. Kamu görevlisi olmayan kişi ve kurumlarca karineye aykırı davranıldığı durumlarda ise devletin yükümlülüğü önemli bir tartışma konusudur. Bu noktada özellikle medya faaliyetleri çalışmada detaylı olarak incelenmiştir. Suçsuzluk karinesi bağımsız bir hak olmanın yanı sıra, diğer haklarla da ilişki içerisindedir. Bu nedenle anayasal koruma altında olan ve suçsuzluk karinesiyle ilişkili olan diğer haklar da detaylı olarak incelenmiş ve karine ile aralarındaki denge ortaya konulmaya çalışılmıştır. Suçsuzluk karinesinin çeşitli durumlarda nasıl yorumlandığının anlaşılabilmesi açısından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatları yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The presumption of innocence is a universal principle of law which expresses that a person who is under crime is considered innocent until the guilt is proven with a definitive court order. The presumption of innocence ensures that the person is not biased and treated as a criminal during the trial. The presumption of innocence, which is an element of the right to a fair trial is an important principle of criminal law, by nature. The presumption of innocence which is in many international documents especially the European Convention on Human Rights was clearly organized for the first time with the 1982 Constitution, at the Constitutions of the Republic of Turkey. Nevertheless, the presumption began to show its traces, if not explicitly in the previous constitutions, with the associated principles and, particularly, the Constitutional Court decisions that entered the Turkish legal system with the 1961 Constitution. Not only the trial court but also individuals and institutions are under the obligation to respect to the presumption. In cases where is treated against the presumption by non-public officials and institutions, the obligation of the state is an important debate. At this point, especially media activities are examined in detail in the study. In addition to being an independent right, the presumption of innocence is also in relation to other rights. For this reason, other constitutional rights related to the presumption of innocence have been examined in details and the balance between them and presumption was tried to be revealed. European Court of Human Rights and Constitutional Court decisions, guide in order to understand how the presumption of innocence is interpreted in various situations.