Türk aşık ve ozanlık geleneğindeki makamlar ile Türk tasavvuf musikisindeki makamların ortak olanları ve kullandıkları alanlar
The Comman tunes and their usage fields in Turkish minstrel hood tradition and Turkish sufic music
- Tez No: 62530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
“Türk Aşık ve Ozanlık Geleneğindeki Makamlar ile Türk Tasavvuf Musikisindeki Makamların Ortak Olanları ve Kullanıldıkları Alanlar”; Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Yrd.Doç.Dr. Ruhi Kalender, A.Ü. İlahiyat Fakültesi), IV+46 sh. Bu tezin konusu,“Türk Aşık ve Ozanlık Geleneğindeki Makamlar ile Türk Tasavvuf Musikisindeki Makamların Ortak Olanları ve Kullanıldıkları Alanlaradır. Tez; Giriş ve üç Bölüm' den oluşmaktadır. Giriş' de konunun amacı ve önemi üzerinde durulmuş, İslam öncesi ve sonrası ozanlık ve aşıklık geleneği hakkında bilgi verilmiştir. Bu başlık altında; ozan ve aşık kavranılan üzerinde durulmuş, Türk ozan ve aşıklarının tasavvufi yönleri ortaya konulmuştur. Bunun yanında tasavvuf, tasavvuf musikisi ve İslam musikisi hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, ”ayak“ ve ”makam“ hakkındaki görüşleri ele almaktadır. Makamlar, Ağız ve Makam Farta, THM,TSM ve Tasavvuf Müziğindeki Kökün Birliği hakkındaki görüşleri ortaya koyan bu bölüm, Türküleri; usûl, ezgilerin karar sesleri, ses genişliği ve tonal yapı yönünden detaylıca incelemektedir. İkinci bölüm, Türk ozanlık ve aşıklık geleneğindeki makamlar ile Türk Tasavvuf musikisindeki makamları konu etmektedir. Bu bölümde ”Aşık Makamları“ ve ”Türk Tasavvuf Musikisinde Kullanılan Makamlar"ele alınmış ve isimleriyle birlikte tanıtılmıştır. Üçüncü bölüm, çalışmanın en orijinal kısmı olarak, Türk aşık ve ozanlık geleneğindeki makamlar ile Türk tasavvuf musikisindeki makamların ortak olanlarım ve bunların kullanıldıkları alanları tesbit etmektedir. Bu bölümde, makamların tam ortak olanları şekillerle gösterilmiştir. Üçüncü bölümün son kısmı, Aşıklık, Ozanlık ve Tasavvuf Musikisi geleneğindeki makamların kullanıldıkları alanları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
“The Comman Tunes and Their Usage Fields in Turkish Minstrelhood Tradition and Turkish Sufic Music”; MA. Thesis ( Adviser Yrd.Doç.Dr. Ruhi Kalender, A.Ü. Divinity School), İV+46 pp. This thesis investigates the common tunes and their usage fields in Turkish minstrelhood tradition and Turkish sufic music. It has an introduction, three chapters and conclusion. The introduction explains the aim of the topic and its importance. It also informs about minstrelhood tradition before and after Islam, concept of poet and minstrel and it insist sufic aspects of Turkish poets. It besides informs about sufism, sufic music and islamic music. The first chapter studies some basic views concerning“ayak”(rhyme) and“makam”(tune), the difference between“ayak”and“makam”, the oneness of the orijin in THM, TSM and Turkish Sufic Music. This chapter also examines folk songs as system, caesura, octave and tunel structure. The second chapter deals with the tunes in minsrelhood tradition and Turkish sufic music. This chapter introduces“poet tunes”and“tunes used in Turkish sufic music”. The third chapter, as the most orijinal part of the thesis, investigates the common tunes and their usage fields in Turkish minstrelhood tradition and Turkish sufic music. In this chapter the common tunes in strict sense has shown by form. The last part of the third chapter shows the usage fields of tunes which used in minstrelhood tradition and sufic music tradition. b4»d iiw