Türkiye'de bir altkültür olarak anime ve manga hayranlığı
Anime and manga fandom as a subculture in Turkey
  1. Tez No: 625317
  2. Yazar: YAMAN EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYRAM YAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Altkültür kavramı genel olarak toplumda yer alan alt sınıfları ve bu sınıflarda yer alan daha düşük statülü kişileri, aşırı ve toplumsal düzene aykırı davranışlar sergileyen suç gruplarını, madde bağımlılarını ve toplumda farklı olarak anlaşılmak isteyen gençleri tanımlamak için kullanılmakatadır. Altkültürün bu şekilde anlaşılmasının temelinde yatan toplumsal kabul görmüş kuralların“büyük kültür”veya“ana baskın kültür”olarak kabul edilmesidir. Baskın kültürün dışında yer alan tüm kültürel formlar altkültür tanımlaması adı altında yer alabilmektedir. Bir gençlik altkültür grubunun tüm üyelerinden yahut takipçilerinden aynı derecede bir uyum ve ahenk beklemek çoğu zaman imkânsızdır. Nitekim altkültür grubunun belirli birtakım sembollerini tümüyle temsil eden bir“çekirdek temsiliyetten”bahsedebileceği gibi, daha esnek bir şekilde birkaç nesnenin benimsendiği, dönemsel olarak kullanımların öne çıkabildiği daha esnek bir grup bilincinin varlığından da söz edilebilecektir. Bu çalışma Japon popüler kültürünün global bir ürünü olan manga ve anime'nin Türkiye'de etki ve algısını ölçülmesini, değişen internet ve medya dinamikleri içerisindeki gelişimini ve Türk fanların özelliklerinin belirlenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Subculture concept is generally used in the social sense to define“subclasses”,“low-status individuals”,“substance addicts and criminals who exhibit deviant behavior”and“youth groups perceived as different in society”. The basis of this approach is that socially accepted and widely practiced cultural approaches and lifestyles are seen as“great culture”or“master-dominant culture”. It's likely to encounter any cultural form outside this structure categorized as a subculture. It is often impossible to expect the same degree of adaptation and harmony from all members or followers of a youth subculture group. As a matter of fact, we can talk about a“core representation”that represents a certain set of symbols of the subculture group as well as a more flexible way to adopt a more flexible group consciousness in which a few objects are adopted and periodical uses to be emphasized. This study aims to measure the impact and perception in Turkey, the development within the changing dynamics of the internet and media, determination of the characteristics of the Turkish fans about Japanese popular culture's global product manga and anime.