Kok anotların kullanıldığı sabit yatak elektrooksidasyon reaktörü ile tekstil atıksularının arıtımı
Treatment of textile wastewaters by fixed bed elecrooxidation reactor using coke anodes
  1. Tez No: 625361
  2. Yazar: MERVE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tekstil endüstrisinin renkli atıksuyu önemli bir çevre kirliliği kaynağıdır. Bu atıksuların arıtılmasında kullanılan en etkili yöntemlerden biri elektrokimyasal proseslerdir. Elektrokimyasal arıtma işlemlerinde kirleticilerin atıksudan uzaklaştırılmasını etkileyen en önemli parametre kullanılan elektrotlardır. Bu çalışmada, düşük maliyetli bir anot olarak endüstriyel metalürjik kok partikülleri ile donatılan sabit yataklı reaktörün verimliliği, tekstil boya çözeltisinin renk giderilmesinde araştırılmıştır (Reactive Orange 64, Renk İndeks Numarası: 64). Deney sonuçlarına göre, 50 dakikalık elektroliz süresi, uygulanan akım 0.50 A, boya konsantrasyonu 168.42 mg/L, pH 7, NaCl elektrolit konsantrasyonu 4000 mg/L ve kok anot miktarı 80 g çalışma koşullarında %99.99 boya giderimi ve %94.55 TOK giderimi elde edilmiştir. Enerji tüketimi ve işletme maliyeti sırasıyla 4.28 kWh/m3 ve 0.693 US $/m3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coloured wastewater of textile industry are a significant source of environmental pollution. One of the most effective methods used in the treatment of these wastewaters is the electrochemical processes. The most important parameter affecting removal of pollutants from wastewater in electrochemical treatment processes are electrodes used. In this study, the efficiencies of a fixed-bed reactor which was fitted out with industrial metallurgical coke particles as a low-cost anode was investigated in decolourization of textile dye solution (Reactive Orange 64: RO 64). According to the results of the experiment, the electrolysis time of 50 min, the applied current of 0.50 A, the dye concentration of 168.42 mg/L, pH 7, NaCl electrolyte concentration of 4000 mg/L and coke anode amount of 80 g operating conditions, %99.99 dye removal and %94.55 TOC removal. Energy consumption and operating cost at these conditions were calculated as 4.28 kWh/m3 and 0.693 US $/m3, respectively.